Žena 4v1

…A na závěr říkám: „Já se vám tady na to taky můžu víte co!“

To znám… Jak reagoval?

Pokrčil rameny, sbalil všechny a odjeli někam pryč. Naštěstí už ví, že někdy je lepší vyklidit pole a počkat, až se to přežene.

Ahaa, takže už si přečetl ten Návod na ženy, který jsi mu dala k Vánocům?

JO! Ten bych zařadila mezi povinnou literaturu!


Základní informace o průběhu menstruačního cyklu jsme se dozvěděly už na základní škole. To, že ženský cyklus ale zdaleka není jen menstruace, ba co víc, že jeho průběh ovlivňuje celý náš život, naše nálady, chování, rozhodování, prožívání, vztahy s okolím, myšlenky i názory, už jsme se nedozvěděly. A přitom tohle zjištění pro nás bylo doslova objevení Ameriky!

„Menstruační cyklus představuje obrovský nevyužívaný osobní a pracovní potenciál.“ Miranda Gray

Miranda Gray, autorka knihy Cyklická žena, během své mnohaleté praxe vypozorovala, že my ženy máme v různých fázích našeho cyklu některé schopnosti zesílené a jiné naopak velmi oslabené. A taky si všimla, že se tyto fáze střídají pravidelně každý měsíc. Na tomto vědomí pak vytvořila jedinečný koncept proměnlivosti žen, zcela nový způsob přístupu k sobě samé. Svůj cyklus tak můžeš využívat ve svůj prospěch a to každý měsíc znovu a znovu. No není to skvělé?! 🙂

4 fáze ženské cykličnosti jsou následující:Délky jednotlivých fází jsou přibližné, pokud je tvůj cyklus kratší nebo delší, neznamená to, že je s tebou cokoliv v nepořádku. Tvůj cyklus přesně odráží tvůj život.

„To máš z toho života, jakej vedeš!“ Samotáři

A takhle krásně to funguje v praxi!

DYNAMICKÁ fáze

V rámci cyklu: předovulační
Roční období: jaro
Denní období: ráno, dopoledne
Archetyp: Panna
Kdo tě v této fázi bude zbožňovat: šéf
Název této fáze přesně vystihuje chování ženy, která se v ní právě nachází. Je akční, dynamická, plná energie, otevřená, má plnou hlavu nápadů, které musí okamžitě zrealizovat nejlépe všechny najednou. Nepotřebuje jíst ani spát, je spontánní, vrhá se do všech činností, chce všechno stihnout, všude být, všechno zažít.

Tip: Pozor na nákup lístků dopředu. Doporučuju mrknout, v jaké fázi budeš v den konání akce, protože třeba pozvánka na noční saunování tě v této fázi určitě nadchne, pokud se ale bude konat zrovna v (pre)menstruační fázi, nedostane tě na něj nikdo ani heverem.

V této fázi uvažujeme pragmaticky, jsme zaměřené na výkon, emoce stranou. Zavolat, opravit, přivézt, odvézt, zařídit, stíháme všechno a ještě nás to baví. Jsme velmi sebevědomé a nebojíme se jít do sporu, umíme logicky argumentovat, nebereme si věci osobně, neurazíme se. Proto pokud potřebuješ vyřešit jakýkoliv problém racionálně, bez zbytečných emocí, pusť se do něj v této fázi.

„The sky is the limit.“ Hanka

V tomto období taky nejčastěji začínáme s novými projekty, jak pracovními tak osobními. Změna životního stylu, nová dieta, cvičení, výzva, předsevzetí. Pro nové začátky je dynamická fáze jako stvořená, protože zvyšuje pravděpodobnost, že nám tyto návyky vydrží. Nemusíš tedy čekat na nový rok nebo na další pondělí, stačí si vše načasovat hned jakmile skončí menstruace.

Jako každé období má ale i tato fáze svá negativa. Hlavními jsou netrpělivost, neschopnost dokončovat úkoly, soupeřivost, nízká míra empatie, sobectví nebo absolutní nezájem o domácnost.

Pokud bude tvůj partner lehce nesvůj z toho, že má doma (když už se tam výjimečně ukážeš) spíš parťáka než milující ženu, může se uklidňovat tím, že mu to brzy vynahradíš. „Mužskou“ dynamickou fázi totiž střídá jemná „ženská“ ovulační.

EXPRESIVNÍ fáze

V rámci cyklu: ovulační
Roční období: léto
Denní období: poledne, odpoledne
Archetyp: Matka
Kdo tě v této fázi bude zbožňovat: partner
Uvnitř tebe právě dozrálo vajíčko připravené k oplodnění, nic není důležitější než zachování rodu. To hlavní, co ovládne tvou mysl, je „chci se rozmnožovat, chci sex!“, takže ti pravděpodobně bude připadat neodolatelný nejen tvůj partner, ale i kolega v práci nebo třeba řidič v autobuse. Stejně tak mužům budeš připadat krásnější než kdy jindy. A nejen připadat, ty krásnější i budeš. Budeš mít náladu se výrazněji líčit a vyzývavěji oblékat. Pod vlivem hormonů se ti rozzáří pleť, vlasy se zalesknou, prsa zpevní, hlas bude o maličko vyšší než obvykle, budeš muže přitahovat vůní a i ty podle čichu přesně poznáš, který je pro tebe ten pravý – rozuměj, nakolik je jeho imunitní systém kompatibilní s tvým, což zajišťuje odolnější společné potomstvo.

Tip: Pozor na užívání hormonální antikoncepce. Ta ovlivňuje vnímání mužského pachu, takže si můžeš vybrat partnera, který ti po vysazení klidně může přestat „vonět“.

Potenciálního otce tvých dětí je ale potřeba vybírat pečlivě, takže pokud už sis vybrala, o to víc ho v tomto období budeš opečovávat a s ním i celou rodinu. Tato fáze je ideální pro aktivity s dětmi, společné nákupy s maminkou nebo návštěvu tchyně, se kterou si pokecáš u kafe a ještě si odneseš recept na ten její úžasný čokoládový dort (který navíc ještě ten samý den upečeš).

„To je vždycky jak líbánky. David je nadšený! Tak to Lukáš bývá taky. Každý druhý den. On by byl i každý. Ale to už bych nebyla nadšená já.“ 😀 Adélka

Přestože se může zdát, že při péči o rodinu se ti nebude chtít věnovat čas práci, opak je pravdou. Budeš mít stále dostatek energie a navíc (na rozdíl od dynamické fáze) i týmového ducha, což využiješ při komunikaci jak s kolegy, tak obchodními partnery. A pokud to budou muži, úspěch jednání je zaručen.

Negativně můžeš tuto fázi vnímat v momentě, kdy máš zesílenou potřebu lásky a fyzického kontaktu, ale chybí ten, který by ji (tě) uspokojil. Se zájmem o opačné pohlaví jde ruku v ruce i zvýšené riziko nevěry nebo žárlivost.

Vajíčko bylo uvolněno a v případě, že nedošlo k oplodnění, až do konce tohoto cyklu zůstáváš neplodná. Lákat samečka už není důvod, tímto líbánky končí a ty nenápadně přecházíš do fáze, kdy začínají lítat hromy, blesky a občas i talíře.

KREATIVNÍ fáze

V rámci cyklu: premenstruační
Roční období: podzim
Denní období: večer
Archetyp: Čarodějka
Kdo tě v této fázi bude zbožňovat: mno… možná akcionáři společnosti Nestlé? 😀
S poklesem hormonů, přinášejících pohodu a emoční vyrovnanost, klesá taky fyzická energie a s ní i psychická odolnost. Nikdo tě nemá rád (proč taky), nikdo nic nedělá správně (nebo to nedělá vůbec), všichni tě obtěžují už jen svou existencí, na všechny jsi protivná, nepříjemná, jízlivá, nervózní, okamžitě vybuchneš, křik, prásk dveřma… Potřeba okamžitého generálního úklidu domácnosti už je jen taková třešnička na dortu.

„Se úplně vidím jak tím párátkem objíždím všechny lišty v domě a vykřikuju, jak tady v tom bordelu můžete žít?!!“ Katka

Projevy premenstruační fáze asi nemusím sáhodlouze popisovat, je to ta nejsnáze identifikovatelná ze všech čtyř, tedy alespoň naše okolí ji pozná bezpečně. Vzhledem k tomu, že tato fáze je ale většinou taky nejdelší, nedá se ji překonat tak, že bychom si na pár dní někam zalezly a počkaly, až to prostě přejde. Proto je dobré vědět, že i tato fáze má své kladné stránky. (Fakt!)

Miranda Gray tuto fázi nazývá „kreativní“. I když jsme totiž přecitlivělé a na vše nahlížíme kritickým okem, jsme současně velmi kreativní (jde nám tvoření – psaní, malování, ruční práce) a napadají nás nová řešení stávajících situací. Oproti externě zaměřeným předchozím dvěma fázím se v premenstruační naopak začínáme obracet do sebe, ke svému vědomí (i nevědomí), zesiluje naše intuice, dokážeme „čarovat“. Díky schopnosti hlubokého soustředění nám úkoly trvají mnohem kratší dobu a výsledek je lepší, navíc je chceme a umíme dotahovat do konce. Takže jestli se ti v dynamické fázi naplnil TO DO list tak, že jsi polovinu úkolů nestihla, teď je ta pravá doba na dokončení. A nebo taky díky napojení se na sebe usoudíš, že jsou pro tebe vlastně úplně nepodstatné a můžeš je vesele vyškrtnout.

Tip: Negativní projevy taky výrazně zmírňuje naslouchání potřebám vlastního těla – dostatek spánku, procházky v přírodě (sama a daleko, tvé okolí to velmi ocení), lehké jídlo (nebo aspoň zkus nezajídat tu nutellu brambůrkama), pitný režim.

Zakřič si, vybreč se a opakuj si, že je to jenom fáze, která zase skončí.

REFLEKTIVNÍ fáze

V rámci cyklu: menstruační
Roční období: zima
Denní období: noc
Archetyp: Vědma
Kdo tě v této fázi bude zbožňovat: ty sama, rozmazluj se, je to tvůj čas
A už je to tady zase! Ach jo. Bolest v podbřišku ti neomylně hlásí, že přichází fáze menstruační, která tě tak trochu vyřadí z provozu. Pokud jsi měla náročnou premenstruační fázi, pak ji nejspíš vítáš s otevřenou náručí, ale jestli tě menstruace obtěžuje a štve tě, že nemůžeš fungovat „jako normálně“, jsou dva způsoby, jak si toto období zpříjemnit.

„Zalezu, zamknu a fertig.“ Verča

  1. Menstruační fáze je časem dobíjení baterek. To měj na mysli jako zásadní informaci a zkus na tom zapracovat. Ostatně, není to nic těžkého ani nepříjemného. Během menstruace nemáš trávit dny od rána do večera v práci nebo podávat super sportovní výkony. Dělej co je ti příjemné, odpočívej kolik potřebuješ, je to čas, který můžeš a máš věnovat sama sobě. Využij vhledů do situací, ve kterých se nacházíš, jsi silně napojená na svou intuici, tvůj mozek je ve stavu podobném meditaci. A stejně jako tvé tělo odplavuje už nepotřebnou děložní výstelku, i ty teď nejlíp poznáš, co je pro tebe důležité a to nepotřebné nebo nefungující nech odejít. Pokud ti to tvé zaměstnání umožňuje, zkus si na jeden, dva dny domluvit home office, které doma proměníš rovnou v bed office. A neboj, v dynamické fázi vše hravě doženeš.
  2. Používej takovou menstruační pomůcku, která ti je nejpohodlnější. Neomezuj se na vložky nebo tampony, na výběr máš spoustu možností. V e-booku 6+1 menstruačních pomůcek jsme je sepsaly, pokud jsi ho ještě nečetla a zajímá tě, jaké způsoby existují, stáhnout zdarma si ho můžeš zde ->>>.

Tip: Víš co znamená pojem „červený stan“? Dříve byly menstruující ženy společně v červeném stanu, kde spolu sdílely své příběhy a odpočívaly. Také ale využívaly schopnosti vhledů a intuice, které tato fáze přináší a tím obohacovaly celou komunitu. Pokud si komunita nevěděla s něčím rady, vždy se na tyto ženy v červeném stanu obracela. I proto se této fázi říká fáze Vědmy.

Tak takhle to s námi ženami je. Já se těm chlapům ani nedivím, že nám někdy nerozumí. Protože to co funguje jednou, může jindy způsobit oheň na střeše. Mě samotnou moje cykličnost hodně baví, snažím se využívat zesílených schopností, protože vím, že když tu danou věc udělám v nejvhodnější době, nebudu se s ní muset trápit ve fázi, ve které mám raději zalézt do postele. Taky se dokážu na své chování a reakce podívat s nadhledem a říct si (nebo třeba svému partnerovi) počkej s tím pár dní, pak to vyřešíme.

Jestli se chceš o cykličnosti dozvědět víc, určitě doporučuju knihu Cyklická žena od Mirandy Gray, kterou jsem v článku zmiňovala. Ještě víc se mi ale líbí kniha od českých autorů Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttera Návod na ženy, která je sice určena primárně mužům, ale je psaná lehkým, čtivým stylem a najde si místo v každé knihovně. Ať už ji využijete jakýmkoliv způsobem.

„Naposledy ji držel v ruce, když jsem ji po něm hodila.“ Nika

Komentáře dole jsou k dispozici, jsem moc zvědavá, jestli svoji cykličnost holky znají, jak se u nich projevuje a jestli u nich taky lítají knížky (nebo třeba talíře)! Schválně, uhodneš v jaké fázi jsem psala tento článek?

Mám tip! A hlavně vím, že z toho kafe, které jsme si naplánovaly na páteční odpoledne, se dost možná budeme vracet až v sobotu nad ránem. 😀

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů