Pokud tě teď polil studený pot a vybavily se ti vzpomínky ze školy, jak stojíš u tabule před celou třídou a připadáš si jako úplné trdlo, prodýchej se a jedeme dál. Nebudeme tě známkovat, test je vyloženě pro tebe samotnou a pokud bys náhodu něco z níže uvedeného nevěděla, po přečtení vědět budeš. A o to tady jde!
Pokud ale chceš přeci jen čtení pojmout trošku hravěji, vezmi si papír a tužku a napiš si čísla od 1 do 25. Co nadpis, to pojem, to bodové ohodnocení. Nejprve si tedy přečti nadpis, v duchu si vlastními slovy tento pojem vysvětli, následně si přečti verzi od nás a svou odpověď si sebekriticky oboduj:
Pak pro tebe máme ještě jednu takovou výzvu. Sice kdybys narazila na něco jakože vyloženě „wow“, „aha“, „wtf“, „proč mi to někdo neřekl dřív“, neostýchej se a sdílej to s ostatními na naší fb stránce Jiný pohled pod sukni u příspěvku právě k tomuto článku. Děkujeme a teď už fakt pojďme na to!
Početí
Znamená spojení ženské a mužské pohlavní buňky – vajíčka a spermie. Aby k tomuto spojení došlo, je zapotřebí souhry mnoha okolností, takže ve finále to není až tak jednoduché, jak se nám někdy může zdát.
Plodnost je vždy společnou záležitostí páru a tak se taky může její podoba pár od páru lišit. Je možné, že znáš ze svého okolí příklady, kdy se dvojice snažila o dítě neúspěšně několik let a později s novými partnery bez problémů počali. Dopředu sice tuto společnou kompatibilitu moc neodhadneme, přesto je dobré mít na paměti, že co nefunguje s jedním, klidně může fungovat s jiným. A naopak.
Tajemství plodnosti? „Zrno vzejde jen v úrodné půdě.“
Zásoba vajíček
My ženy se rodíme s plnou zásobou vajíček. Máme jich přibližně 400 000, jejich počet je u každé z nás jedinečný. Společné máme ale to, že v průběhu života už nemůžeme vytvořit žádná další.
Zrání vajíček
Vajíčka průběžně dozrávají, uvolňují se a v různých fázích svého vývoje zanikají, a to rychlostí přibližně 30 kousků za den. Do fáze dozrání vajíčka připraveného k oplodnění dojde jen několik stovek z celkového počtu. V momentě, kdy svou zásobu vyčerpáš, nastane klimakterium (menopauza, přechod).
Kvalita vajíček
Čím jsi starší, tím je vajíček nejen míň, ale jsou i méně kvalitní. Proto je „ideální doba“ k početí okolo 20 let.
Jestli jsi právě začala namítat, že kdo to jako asi má všechno stíhat se školou, kariérou, hledáním a nalezením (v)hodného partnera, cestováním, zábavou, učením se, jak se vůbec postarat sama o sebe (vždyť mi chcípne i ta kytka) a podobně, nebo rovnou panikařit, že už ti tam beztak zbyly jenom záprtky, pak buď v klidu, nejsi sama. Průměrný věk prvodorodiček v České republice je 28 let.
Anti-Müllerian Hormon
Hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Jeho hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů. Na základě koncentrace AMH v krvi lze odhadnout individuální ovariální rezervu vajíček. K nárůstu koncentrace AMH dochází v pubertě, po dosažení věku asi 30 let začíná koncentrace AMH klesat a v menopauze ustane úplně. Hodnota AMH je dobrým ukazatelem, zda je počet vajíček dostatečný a plodnost ženy optimální, nebo zda její schopnost otěhotnět již klesá.
Takže kdybys chtěla vědět, jak jsou na tom konkrétně tvá vajíčka, můžeš si nechat změřit individuální ovariální rezervu pomocí stanovení koncentrace AMH (Anti-Müllerian Hormon) v krvi.
Menstruační cyklus
Všechna vajíčka jsou ve svých obalech (folikulech) uložena ve vaječnících. Aby mohlo být vajíčko oplodněno, musí být nejdřív z vaječníku (a folikulu) uvolněno. Okamžik uvolnění se nazývá ovulace a dochází k ní jednou jedinkrát přibližně po dvou týdnech od začátku cyklu (od prvního dne menstruace).
Nastává menstruace, která trvá obvykle 3-7 dní. Menstruační tekutina, která je tvořena krví, částečkami děložní sliznice a poševním sekretem, vychází ven pochvou. Děložní sliznice se začíná obnovovat a pod vlivem hormonů uzrává ve vaječníku nové vajíčko.
Celý proces se opakuje. A znova a znova a znova. Od počátku první menstruace, tzv. menarché, je žena fyziologicky připravena na otěhotnění. Nastává sice už kolem 10-12 roku, menstruační cyklus se ale ustáluje ještě dlouho a až kolem věku 18-20 let se dá očekávat jeho pravidelnost.
V případě, že je vajíčko oplodněno, ale do dělohy z nějakého důvodu nedoputuje, může se jednat o mimoděložní těhotenství.
Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství je závažný a život ohrožující stav, kdy se zárodek miminka uhnízdí mimo děložní dutinu, nejčastěji právě ve vejcovodu (95-98 %), případně ve vaječníku nebo v břišní dutině a vzácně v oblasti rohů dělohy nebo v děložním hrdle. Takovéto těhotenství se projevuje standardně – menstruace se nedostaví, těhotenský test je pozitivní. To, že je miminko uhnízděné mimo dělohu se pozná až při prvním ultrazvukovém vyšetření.
Doba životnosti vajíčka
Tady budeme stručné a výstižné. 12–24 hodin.
Spermie
U mužů je proces podstatně jednodušší. Pohlavně dozrávají kolem 13-15 let, spermie se jim pak ale vytvářejí nepřetržitě až do stáří. Doba životnosti spermie je 3–5 dní, ale klidně i týden. Je totiž výrazně závislá na prostředí, v jakém se nachází. Zatímco na vzduchu nebo v kyselém prostředí pochvy zanikají velice rychle, v prostředí pro ně příznivém přežijí až výše uvedenou dobu.
Přirozené ženské přirození
Přirozené prostředí ženského přirození tvoří směs mikroorganismů (bakterií). Největší zastoupení mají laktobacily. Ty vytváří v pochvě kyselé prostředí (4-4,5 pH, pro představu neutrální voda má pH 7) a zajišťují vzájemnou vyváženost ostatních přítomných bakterií.
Díky této mikroflóře má pochva skvěle zajištěnou samočistící funkci, přestože sterilní prostředí tam rozhodně není. Proto snahy o důkladné „vymydlení“ dopadají spíš kontraproduktivně a tento vypracovaný systém narušují.
Poševní sekret
Aneb není výtok jako výtok. On to totiž není tak úplně výtok v tom negativním slova smyslu. Pro to, co pozoruješ na kalhotkách, je vhodnější název poševní sekret. Tento sekret je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem, děložní sliznicí i vejcovody a rozhodně pochvu nedráždí, jeho účelem je ji zvlhčovat.
Lubrikační zvlhčení při sexuálním vzrušení ještě navíc zajišťují žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla.
Největší podíl na tom, jestli máš pocit sucha, vlhkosti nebo mokra (píšu pocit, protože množství je i v případě sekretu hodně subjektivní a každá z nás to má prostě jinak) má na svědomí děložní čípek (=cervix).
Děložní čípek
To je ta část dělohy:
U spermií jako jediných je žádoucí, aby občas pronikaly i dovnitř (a i pro ně musí být vhodná doba, aby byly „vpuštěny“). Před vším ostatním se čípek chrání právě vylučováním cervikálního hlenu, který funguje jako zátka. Tato zátka se během menstruačního cyklu rozpouští dvakrát, před ovulací a před menstruací. Proto právě v těchto dnech můžeš pozorovat zvýšené množství hlenu.
Cervikální hlen
Tak jako má hlen schopnost čípek uzavřít, změnou své konzistence před ovulací naopak pomáhá spermiím dostat se dovnitř. Kdyby ses na něho podívala pod mikroskopem, viděla bys, že se jeho původně nepřehledné mikroskopické struktury začínají soustřeďovat do zvláštního stromečkovitého uspořádání připomínajícího listy kapradí.
Tato struktura nejen že nebrání spermiím v cestě, přímo je navádí. Zároveň je jeho složení v této fázi zásadité, takže umožňuje spermiím přežít v kyselém a pro ně nehostinném prostředí pochvy, doputovat do krypt děložního hrdla, tam se ukrýt a krásně si počkat na ovulaci. Tadáá, o vznik další generace je postaráno!
Společná plodnost
Teď už je zřejmé, proč je početí (=koncepce) záležitostí páru a ne jednotlivce. Spermie (zajišťuje muž) má udávanou životnost v kyselém prostředí pochvy nebo na vzduchu nejdéle v řádu hodin, za přítomnosti hlenu (zajišťuje žena) však přežije klidně i týden. Nezáleží tedy na kvalitě jednoho nebo druhého samostatně, ale na tom, jak si sednou dohromady.
Spermiogram
I kvalita spermií se dá změřit. Spermiogram = mikroskopický rozbor ejakulátu získaného po 2–4 denní sexuální abstinenci masturbací či zachycením při pohlavním styku do kondomu ze speciálního, spermie nepoškozujícího materiálu.
Menstruační cyklus trvá obvykle 4 týdny. Klidně to ale může být míň nebo víc a vůbec to neznamená, že je s tvým cyklem něco v nepořádku. Stejně tak každý cyklus je jedinečný a co platilo ten minulý, nemusí se opakovat v dalším. Cyklus vždy odráží aktuální stav toho, jak žiješ.
Cyklus rozlišujeme na 4 fáze, a přestože právě menstruace je oficiálně tou první, ve skutečnosti se během ní tělo čistí od sliznice připravené v tom předchozím k uhnízdění vajíčka.
4 fáze menstruačího cyklu
Hormonální (ne)rovnováha
Menstruační cyklus je řízen hormony. Hormony v našem těle ovlivňuje naše strava a prostředí. K hlavním narušitelům hormonální rovnováhy patří nesubstituční užívání hormonů v podobě léků, zářným příkladem je hormonální antikoncepce, dále znečistění životního prostředí a stravy látkami, které narušují přirozenou tvorbu a uvolňování našich vlastních hormonů.
Folitropin (neboli folikulostimulační hormon)
FSH je jeden ze skupiny lidských pohlavních hormonů vyskytující se u obou pohlaví. Je produkován hypofýzou – v mozku. U žen podporuje růst folikulů ve vaječnících a stimuluje tvorbu estrogenu. U mužů vyvolává tvorbu pohlavních buněk.
Lutropin (neboli luteinizační hormon)
LH je hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících. U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.
Folikulární fáze
Na začátku menstruačního cyklu FSH spolupracuje s folikulem, který je zralý pro stimulaci. Ten nejzdatnější a nejvnímavější se propracuje k povrchu vaječníku, přičemž ostatní nechává za sebou, aby zahynuly.
Každý den našich životů mezi pubertou a menopauzou se desítky našich folikulů připravují na stimulaci hypofýzou a na osud stát se „folikulem měsíce“. Velmi málo z nich ale skutečně poputuje vejcovodem do dělohy. Většina folikulů se vyvíjí v méně příznivém období menstruačního cyklu a prostě se scvrkne a zahyne. Takže nevyužíváme pouze jeden folikul za měsíc, ale spalujeme je rychlostí asi tak třicet za den!
Ovulace
Po dobu dvou týdnů, počínaje prvním dnem menstruace, folikuly vyrábějí estrogeny. Ty stimulují děložní výstelku, aby zesílila a byla připravena na oplodněné vajíčko. Za ovulace je tento dominantní folikul velký, narostlý do dvou až tří centimetrů v průměru. Hladina estrogenů v krvi protékající hypofýzou je vysoká.
V tomto okamžiku hypofýza uvolňuje vlnu LH trvající den anebo i méně. Tento hormon míří do vaječníku, kde stimuluje prasknutí dominantního folikulu, který doslova exploduje, přičemž uvolní svůj vzácný náklad. To je ovulace.
Po ovulaci je vajíčko připraveno k oplodnění, na setkání se spermií má ale jenom pouhých 24 hodin a když do této doby k oplodnění nedojde, vajíčko zaniká. Po celý zbytek cyklu už je žena neplodná.
Luteální fáze
Z folikulu, ze kterého bylo vajíčko uvolněno, se vytvoří tzv. žluté tělísko, které začne produkovat hormon progesteron. Právě vysoká tvorba progesteronu způsobuje útlum další ovulace v daném cyklu. V případě že nedošlo k početí, žluté tělísko se přemění v bílé tělísko a dochází k poklesu hladiny estrogenů i progesteronu, což spustí další menstruaci.
Estrogeny
Ovlivňují:
Estrogeny ale nepůsobí jen ve vaječnících a děloze. Mimo to mají vliv i na:
Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku (corpus luteum) a v placentě. Malé množství estrogenů však vzniká i v játrech, nadledvinách a v prsech. Tyto zdroje estrogenu jsou významné u žen po menopauze.
Progesteron
Je steroidní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován též placentou. Dále je tělem vytvářen v malé míře i v kůře nadledvin či u mužů ve varlatech. V období klimakteria produkce progesteronu klesá.
Ovlivňuje:
Tak a je to! A ať už je tvůj výsledek jakýkoliv, gratulujeme, že jsi udělala něco pro sebe. No a jak jsme říkaly v úvodu, budeme moc rády, když s námi i ostatními budeš sdílet svoje „wtf“ momentky.