Testujeme: Samy sebe

Ja fix, nějaký nový domácí test?

Jako že by sis takhle doma vzala krev a testovala ji pod mikroskopem?

No, zní to trošku jako sci-fi!

Taky že je a snad ještě dlouhá léta bude. Tahle fotka vznikla po návštěvě mého gynekologa vloni na podzim a pořád mi připomíná, jak je důležité ovládat základy fyziologie. To abychom se nenechaly vykolejit během 15 minut strávených v ordinaci jednou za rok a pak z toho neměly po zbytek roku či života, ehm, trauma.

Úplně jsem si teď vybavila, jak jsi mi hned po preventivní prohlídce volala. No nechápala jsem.

Jo jo, vidím to jako dnes a tak jsem si říkala, že bychom si mohly znalosti základních pojmů otestovat.

Jo takto. Tak pojďme na to!


Pokud tě teď polil studený pot a vybavily se ti vzpomínky ze školy, jak stojíš u tabule před celou třídou a připadáš si jako úplné trdlo, prodýchej se a jedeme dál. Nebudeme tě známkovat, test je vyloženě pro tebe samotnou a pokud bys náhodu něco z níže uvedeného nevěděla, po přečtení vědět budeš. A o to tady jde!

Pokud ale chceš přeci jen čtení pojmout trošku hravěji, vezmi si papír a tužku a napiš si čísla od 1 do 25. Co nadpis, to pojem, to bodové ohodnocení. Nejprve si tedy přečti nadpis, v duchu si vlastními slovy tento pojem vysvětli, následně si přečti verzi od nás a svou odpověď si sebekriticky oboduj:

 • 4 body – tohle dávám levou zadní
 • 2 body – jako jsem na dobré cestě, ale ještě by to chtělo vypilovat
 • 0 bodů – tak tohle slyším poprvé v životě (popř. jsem úplně mimo)

Pak pro tebe máme ještě jednu takovou výzvu. Sice kdybys narazila na něco jakože vyloženě „wow“, „aha“, „wtf“, „proč mi to někdo neřekl dřív“, neostýchej se a sdílej to s ostatními na naší fb stránce Jiný pohled pod sukni u příspěvku právě k tomuto článku. Děkujeme a teď už fakt pojďme na to!

Početí

Znamená spojení ženské a mužské pohlavní buňky – vajíčka a spermie. Aby k tomuto spojení došlo, je zapotřebí souhry mnoha okolností, takže ve finále to není až tak jednoduché, jak se nám někdy může zdát.

Plodnost je vždy společnou záležitostí páru a tak se taky může její podoba pár od páru lišit. Je možné, že znáš ze svého okolí příklady, kdy se dvojice snažila o dítě neúspěšně několik let a později s novými partnery bez problémů počali. Dopředu sice tuto společnou kompatibilitu moc neodhadneme, přesto je dobré mít na paměti, že co nefunguje s jedním, klidně může fungovat s jiným. A naopak.

Tajemství plodnosti? „Zrno vzejde jen v úrodné půdě.“

Zásoba vajíček

My ženy se rodíme s plnou zásobou vajíček. Máme jich přibližně 400 000, jejich počet je u každé z nás jedinečný. Společné máme ale to, že v průběhu života už nemůžeme vytvořit žádná další.

Zrání vajíček

Vajíčka průběžně dozrávají, uvolňují se a v různých fázích svého vývoje zanikají, a to rychlostí přibližně 30 kousků za den. Do fáze dozrání vajíčka připraveného k oplodnění dojde jen několik stovek z celkového počtu. V momentě, kdy svou zásobu vyčerpáš, nastane klimakterium (menopauza, přechod).

Kvalita vajíček

Čím jsi starší, tím je vajíček nejen míň, ale jsou i méně kvalitní. Proto je „ideální doba“ k početí okolo 20 let.

Jestli jsi právě začala namítat, že kdo to jako asi má všechno stíhat se školou, kariérou, hledáním a nalezením (v)hodného partnera, cestováním, zábavou, učením se, jak se vůbec postarat sama o sebe (vždyť mi chcípne i ta kytka) a podobně, nebo rovnou panikařit, že už ti tam beztak zbyly jenom záprtky, pak buď v klidu, nejsi sama. Průměrný věk prvodorodiček v České republice je 28 let.

Anti-Müllerian Hormon

Hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Jeho hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů. Na základě koncentrace AMH v krvi lze odhadnout individuální ovariální rezervu vajíček. K nárůstu koncentrace AMH dochází v pubertě, po dosažení věku asi 30 let začíná koncentrace AMH klesat a v menopauze ustane úplně. Hodnota AMH je dobrým ukazatelem, zda je počet vajíček dostatečný a plodnost ženy optimální, nebo zda její schopnost otěhotnět již klesá.

Takže kdybys chtěla vědět, jak jsou na tom konkrétně tvá vajíčka, můžeš si nechat změřit individuální ovariální rezervu pomocí stanovení koncentrace AMH (Anti-Müllerian Hormon) v krvi.

Menstruační cyklus

Všechna vajíčka jsou ve svých obalech (folikulech) uložena ve vaječnících. Aby mohlo být vajíčko oplodněno, musí být nejdřív z vaječníku (a folikulu) uvolněno. Okamžik uvolnění se nazývá ovulace a dochází k ní jednou jedinkrát přibližně po dvou týdnech od začátku cyklu (od prvního dne menstruace).

Uvolněno může být jedno nebo výjimečně více vajíček současně nebo v krátkodobém horizontu v rámci hodin. Z toho pak vznikají takové akce jako dvojvaječná dvojčata, nedejbože vícerčata, ještě se dvěma různými tatínky apod. 😀
Následně je vajíčko (pro zjednodušení se budeme bavit o té nejčastější variantě – jeden kus) zachyceno vejcovodem a právě v něm může dojít k oplodnění mužskou spermií. Děložní sliznice mezitím zesiluje a hromadí živiny, připravuje se tak na uhnízdění oplodněného vajíčka. V případě uhnízdění pokračuje vývoj zárodku – embrya. Pokud nedojde k oplodnění, děložní sliznice už není potřebná a přibližně po dvou týdnech od ovulace se začne odlučovat.

Nastává menstruace, která trvá obvykle 3-7 dní. Menstruační tekutina, která je tvořena krví, částečkami děložní sliznice a poševním sekretem, vychází ven pochvou. Děložní sliznice se začíná obnovovat a pod vlivem hormonů uzrává ve vaječníku nové vajíčko.

Celý proces se opakuje. A znova a znova a znova. Od počátku první menstruace, tzv. menarché, je žena fyziologicky připravena na otěhotnění. Nastává sice už kolem 10-12 roku, menstruační cyklus se ale ustáluje ještě dlouho a až kolem věku 18-20 let se dá očekávat jeho pravidelnost.

V případě, že je vajíčko oplodněno, ale do dělohy z nějakého důvodu nedoputuje, může se jednat o mimoděložní těhotenství.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je závažný a život ohrožující stav, kdy se zárodek miminka uhnízdí mimo děložní dutinu, nejčastěji právě ve vejcovodu (95-98 %), případně ve vaječníku nebo v břišní dutině a vzácně v oblasti rohů dělohy nebo v děložním hrdle. Takovéto těhotenství se projevuje standardně – menstruace se nedostaví, těhotenský test je pozitivní. To, že je miminko uhnízděné mimo dělohu se pozná až při prvním ultrazvukovém vyšetření.

Věděla jsi, že vejcovod může zachytit i vajíčko uvolněné z vaječníku na opačné straně? Vejcovody nejsou k vaječníkům přirostlé, jsou jen přichycené. Jeho okraje jsou opatřeny třásněmi (fimbriae), které přisedají na povrch vaječníku. Při ovulaci, když se z vaječníku uvolní vajíčko, ho třásně zachytí a přesunou do vejcovodu. Proto může k oplodnění dojít přirozeně, i kdybys měla průchodný jen jeden vejcovod nebo ti úplně chyběl. Vaječníky ovulují nahodile, nestřídají se pravidelně.
Pokud k oplodnění nedojde, vajíčko zanikne a vstřebá se.

Doba životnosti vajíčka

Tady budeme stručné a výstižné. 12–24 hodin.

Spermie

U mužů je proces podstatně jednodušší. Pohlavně dozrávají kolem 13-15 let, spermie se jim pak ale vytvářejí nepřetržitě až do stáří. Doba životnosti spermie je 3–5 dní, ale klidně i týden. Je totiž výrazně závislá na prostředí, v jakém se nachází. Zatímco na vzduchu nebo v kyselém prostředí pochvy zanikají velice rychle, v prostředí pro ně příznivém přežijí až výše uvedenou dobu.

Říkáš si, jak teda může vůbec dojít k oplodnění, když je pro ně pochva takhle nehostinná? Dobrá otázka! Ona je pro ně totiž nehostinná jen v období, kdy není možné, aby došlo k početí. V takovou dobu jsou pro ni spermie jako každé jiná cizí látka, která nemá uvnitř co dělat. A tak se k nim i chová, zlikviduje je pomocí procesů, které přirozeně ovládá – připraví jim prostředí, ve kterém zahynou.
Tělo ale samozřejmě usiluje o početí, chce otěhotnět, jinak bychom dávno vymřeli, že. A tak tomu i umí jít výrazně naproti. Teď ti dáme otázku zase my. Rozumíš svojí vagině?

Přirozené ženské přirození

Přirozené prostředí ženského přirození tvoří směs mikroorganismů (bakterií). Největší zastoupení mají laktobacily. Ty vytváří v pochvě kyselé prostředí (4-4,5 pH, pro představu neutrální voda má pH 7) a zajišťují vzájemnou vyváženost ostatních přítomných bakterií.

Díky této mikroflóře má pochva skvěle zajištěnou samočistící funkci, přestože sterilní prostředí tam rozhodně není. Proto snahy o důkladné „vymydlení“ dopadají spíš kontraproduktivně a tento vypracovaný systém narušují.

Poševní sekret

Aneb není výtok jako výtok. On to totiž není tak úplně výtok v tom negativním slova smyslu. Pro to, co pozoruješ na kalhotkách, je vhodnější název poševní sekret. Tento sekret je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem, děložní sliznicí i vejcovody a rozhodně pochvu nedráždí, jeho účelem je ji zvlhčovat. 

Lubrikační zvlhčení při sexuálním vzrušení ještě navíc zajišťují žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla.

Největší podíl na tom, jestli máš pocit sucha, vlhkosti nebo mokra (píšu pocit, protože množství je i v případě sekretu hodně subjektivní a každá z nás to má prostě jinak) má na svědomí děložní čípek (=cervix).

Děložní čípek

To je ta část dělohy:

 • která zasahuje do pochvy, takže si ho můžeš nahmatat (je velký zhruba jako kulička hroznového vína a jeho tvrdost i postavení se v průběhu cyklu mění. Pokud nevíš, kde máš ten svůj, doporučuji zkusit hledat před a po menstruaci, to je nejníže a je tvrdý, líp ho tedy najdeš i poznáš. V období ovulace se vytahuje nahoru a měkne)
 • kterou odchází menstruační krev
 • kterou cestují spermie do dělohy a vejcovodů
 • kterou odchází dítě (jinak se tomu taky říká porod 😉)

U spermií jako jediných je žádoucí, aby občas pronikaly i dovnitř (a i pro ně musí být vhodná doba, aby byly „vpuštěny“). Před vším ostatním se čípek chrání právě vylučováním cervikálního hlenu, který funguje jako zátka. Tato zátka se během menstruačního cyklu rozpouští dvakrát, před ovulací a před menstruací. Proto právě v těchto dnech můžeš pozorovat zvýšené množství hlenu.

Cervikální hlen

Tak jako má hlen schopnost čípek uzavřít, změnou své konzistence před ovulací naopak pomáhá spermiím dostat se dovnitř. Kdyby ses na něho podívala pod mikroskopem, viděla bys, že se jeho původně nepřehledné mikroskopické struktury začínají soustřeďovat do zvláštního stromečkovitého uspořádání připomínajícího listy kapradí. 

Tato struktura nejen že nebrání spermiím v cestě, přímo je navádí. Zároveň je jeho složení v této fázi zásadité, takže umožňuje spermiím přežít v kyselém a pro ně nehostinném prostředí pochvy, doputovat do krypt děložního hrdla, tam se ukrýt a krásně si počkat na ovulaci. Tadáá, o vznik další generace je postaráno!

Společná plodnost

Teď už je zřejmé, proč je početí (=koncepce) záležitostí páru a ne jednotlivce. Spermie (zajišťuje muž) má udávanou životnost v kyselém prostředí pochvy nebo na vzduchu nejdéle v řádu hodin, za přítomnosti hlenu (zajišťuje žena) však přežije klidně i týden. Nezáleží tedy na kvalitě jednoho nebo druhého samostatně, ale na tom, jak si sednou dohromady.

Spermiogram

I kvalita spermií se dá změřit. Spermiogram = mikroskopický rozbor ejakulátu získaného po 2–4 denní sexuální abstinenci masturbací či zachycením při pohlavním styku do kondomu ze speciálního, spermie nepoškozujícího materiálu.

Spermie zrají 3 měsíce, výsledek spermiogramu tedy odráží to, co se dělo v mužském těle před touto dobou.
Délka menstruačního cyklu

Menstruační cyklus trvá obvykle 4 týdny. Klidně to ale může být míň nebo víc a vůbec to neznamená, že je s tvým cyklem něco v nepořádku. Stejně tak každý cyklus je jedinečný a co platilo ten minulý, nemusí se opakovat v dalším. Cyklus vždy odráží aktuální stav toho, jak žiješ.

Cyklus rozlišujeme na 4 fáze, a přestože právě menstruace je oficiálně tou první, ve skutečnosti se během ní tělo čistí od sliznice připravené v tom předchozím k uhnízdění vajíčka.

4 fáze menstruačího cyklu

Hormonální (ne)rovnováha

Menstruační cyklus je řízen hormony. Hormony v našem těle ovlivňuje naše strava a prostředí. K hlavním narušitelům hormonální rovnováhy patří nesubstituční užívání hormonů v podobě léků, zářným příkladem je hormonální antikoncepce, dále znečistění životního prostředí a stravy látkami, které narušují přirozenou tvorbu a uvolňování našich vlastních hormonů.

Folitropin (neboli folikulostimulační hormon)

FSH je jeden ze skupiny lidských pohlavních hormonů vyskytující se u obou pohlaví. Je produkován hypofýzou – v mozku. U žen podporuje růst folikulů ve vaječnících a stimuluje tvorbu estrogenu. U mužů vyvolává tvorbu pohlavních buněk.

Lutropin (neboli luteinizační hormon)

LH je hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících. U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.

Folikulární fáze

Na začátku menstruačního cyklu FSH spolupracuje s folikulem, který je zralý pro stimulaci. Ten nejzdatnější a nejvnímavější se propracuje k povrchu vaječníku, přičemž ostatní nechává za sebou, aby zahynuly.

Každý den našich životů mezi pubertou a menopauzou se desítky našich folikulů připravují na stimulaci hypofýzou a na osud stát se „folikulem měsíce“. Velmi málo z nich ale skutečně poputuje vejcovodem do dělohy. Většina folikulů se vyvíjí v méně příznivém období menstruačního cyklu a prostě se scvrkne a zahyne. Takže nevyužíváme pouze jeden folikul za měsíc, ale spalujeme je rychlostí asi tak třicet za den!

Ovulace

Po dobu dvou týdnů, počínaje prvním dnem menstruace, folikuly vyrábějí estrogeny. Ty stimulují děložní výstelku, aby zesílila a byla připravena na oplodněné vajíčko. Za ovulace  je tento dominantní folikul velký, narostlý do dvou až tří centimetrů v průměru. Hladina estrogenů v krvi protékající hypofýzou je vysoká.

V tomto okamžiku hypofýza uvolňuje vlnu LH trvající den anebo i méně. Tento hormon míří do vaječníku, kde stimuluje prasknutí dominantního folikulu, který doslova exploduje, přičemž uvolní svůj vzácný náklad. To je ovulace.

Po ovulaci je vajíčko připraveno k oplodnění, na setkání se spermií má ale jenom pouhých 24 hodin a když do této doby k oplodnění nedojde, vajíčko zaniká. Po celý zbytek cyklu už je žena neplodná.

Luteální fáze

Z folikulu, ze kterého bylo vajíčko uvolněno, se vytvoří tzv. žluté tělísko, které začne produkovat hormon progesteron. Právě vysoká tvorba progesteronu způsobuje útlum další ovulace v daném cyklu. V případě že nedošlo k početí, žluté tělísko se přemění v bílé tělísko a dochází k poklesu hladiny estrogenů i progesteronu, což spustí další menstruaci.

Estrogeny

Ovlivňují:

 • růst děložní sliznice
 • vzhled děložního hlenu, který se s blížící se ovulací stává tažným, průhledným vodnatým
 • měknutí děložního čípku, jeho vytažení se nahoru a otevření

Estrogeny ale nepůsobí jen ve vaječnících a děloze. Mimo to mají vliv i na:

 • vývoj a vzhled ženských sekundárních pohlavních znaků (prsa, boky, výška hlasu)
 • zrychlování růstu
 • urychlení metabolismus (spalování tuků)
 • snižování množství svalové hmoty
 • stimulaci růstu nejen děložní sliznice, ale i dělohy celkově
 • udržování stavu cév a kůže
 • snižování řídnutí kostí, naopak zvyšování obnovy kostí

Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku (corpus luteum) a v placentě. Malé množství estrogenů však vzniká i v játrech, nadledvinách a v prsech. Tyto zdroje estrogenu jsou významné u žen po menopauze.

Progesteron

Je steroidní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován též placentou. Dále je tělem vytvářen v malé míře i v kůře nadledvin či u mužů ve varlatech. V období klimakteria produkce progesteronu klesá.

Ovlivňuje:

 • zkvalitnění vybudované děložní sliznice k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka
 • zahuštění cervikálního hlenu
 • vzestup bazální teploty
 • uzavření a ztuhnutí děložního čípku
 • blokaci další ovulace až do konce cyklu
 • vývoj mléčné žlázy, tlumí (předčasné) kontrakce dělohy
Zdroj: otehotnet.cz

Tak a je to! A ať už je tvůj výsledek jakýkoliv, gratulujeme, že jsi udělala něco pro sebe. No a jak jsme říkaly v úvodu, budeme moc rády, když s námi i ostatními budeš sdílet svoje „wtf“ momentky.


Mazec. Tolik informací, že ani na příběh z gynekologie nepřišlo.

Záměrně. Ten příběh má ještě pokračování, takže komplet posdílím, až bude dokonán.

Rozumím a nejen já se budu těšit.

Každopádně různé střípky a „WTF“ momentky budeme až do dalšího úplňku sdílet s holkama na InstagramuFacebooku, co ty na to?

No jasně a že jich je!

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů