Menstruace je nedílnou součástí života téměř každé z nás. Fyzicky probíhá víceméně stejně, přesto ji každá prožíváme jinak. Některá ji bere jako období, ve kterém může čerpat síly na nadcházející nový cyklus (rozuměj trávit celé dny v posteli, sledovat romantické filmy, brečet u nich a přitom se beztrestně cpát čokoládou), některá ji považuje za nutné zlo, některá ji protrpí v křečích a některou rozloží PMS ještě než se vůbec dostaví.
Já jsem byla vždycky někde mezi. Na menstruaci jsem se nijak zvlášť netěšila, ale naštěstí mě ani nebolela. Většinou jsem jen čekala, až bude po ní a nebudu muset řešit výměnu tamponů. Mimochodem, ty byly od momentu, co jsem je poprvé vyzkoušela, druhým TOP vynálezem usnadňujícím mi život. Těsně za kontaktními čočkami.
Když jsem poprvé otěhotněla, vynechání menstruace bylo jednou z těch pozitivních věcí na celém tom bytí v jiném stavu. (A to že trávím dny v pyžamu, brečím i u reklamy na toaletní papír a polomáčené sušenky jím po kilech jsem mohla na tento stav svést lehce taky.) Po porodu jsem si díky plnému kojení užívala toto období ještě dalších 9 měsíců. Její příchod jsem poté rozhodně neslavila, přesto se můj pohled na ni změnil. Už jsem ji nevnímala jako obtěžující proces, současně s ní totiž přišlo i uvědomění si návratu plodnosti.
Menstruaci předchází ovulace, takže znovu otěhotnět můžeš ještě dřív než k menstruaci dojde. No a pak už k ní tím pádem vlastně ani nedojde. Tak. Rozumíme si, že jo. 🙂
Po krátké době (až překvapivě krátké na to, jak to u nás doma po příchodu prvního miminka občas vypadalo), jsem otěhotněla podruhé. Opět jsem uvítala i absenci menstruace, která ale tentokrát trvala celé 3 roky! Během těchto tří let jsem svůj přístup v tomto směru poupravila ještě víc.
Zjistila jsem totiž, že se dá nejen přežít, ale jde si ji aspoň po té psychické stránce dokonce užít. A naštěstí v dnešní době existuje mnohem víc způsobů, jak si zpříjemnit taky stránku fyzickou.
Datum 1. října mám tedy v diáři zakroužkováno červeně a asi není náhoda, že jen několik dní předtím mi do rukou přistála zlato-bílá krabička lákající k zažití dobrodružství – a to doslova!
Menstruační disk FLEX
Když jsme psaly e-book 6+1 menstruačních pomůcek, nemohla naší pozornosti uniknout ani horká novinka v této oblasti, a to menstruační disk. Tuto pomůcku vymyslely (a ve spolupráci s vědci) vyvinuly dvě Američanky už v roce 2015, přesto u nás zatím známá moc není. Pod značkou FLEX ji můžeš koupit výhradně přes webovky https://flexfits.com/, ovšem zasílají pouze po USA, v Evropě do UK. Protože jsme ale holky zvědavé, vyzkoušení jsme si nemohly nechat ujít!
Na testování jsem objednala verzi k tomu určenou a to $15 Starter Kit – balení obsahující 8 disků, které by mělo vystačit na jeden cyklus, a ještě jedno běžné balení obsahující 24 disků, ať to pořádně ozkoušíme.
Holky holkám – a je to vidět na první pohled
Krabička obsahuje návod plný povídání, obrázků a spousty podpory pro novou uživatelku včetně telefonického kontaktu na help desk. Každý kus je zabalený samostatně v diskrétním černém pytlíčku.
Jak to funguje
Disk se skládá z pevného kulatého okraje, který se při zavádění zmáčkne a disk se zasune dozadu a dolů do vaginálního kanálku, kde vytvoří jakousi zátku. Uprostřed disku se nachází průhledná část pro zachycení menstruační krve. Tu podobně jako menstruační kalíšek spíše sbírá než absorbuje jako tampon.
Říkají o něm, že:
Tak uvidíme!
The FLEX Challenge
1) Zavádění
První myšlenka po rozbalení? Tak tohle se do mě fakt nevleze!
Kroužek má v průměru celých 7 centimetrů. Očividně ale nejsem jediná, koho toto napadlo, protože v části návodu věnované prvnímu použití, která je výstižně pojmenovaná The FLEX Challenge, je hned na začátku uvedeno, že prý teda vleze a pokud si nejsem jistá, mám to vyzkoušet před začátkem periody. Pozdě.
Takže přeskakuju krok 1 a na noc zavádím první disk. Zmáčknu dvě strany k sobě a celkem překvapivě bez problémů zavedu dovnitř. Disk se má zasunout a zapřít za stydkou kost, což je jasně znatelný milník, žádná pátrací akce s názvem „najdi čípek“ se nekoná. A toť vše. Nic necítím, nic netrčí ven, lehká bolest v kříži přešla (což ale připisuju spíš horké sprše před spaním). Jdu spát s myšlenkou na texaský masakr motorovou pilou, který mě možná čeká ráno. Nebo ne?
2) Vytahování
Uff, nikde ani kapka. Tohle kouzlo spočívá v tom, že pevný okraj teplem uvnitř změkne, přizpůsobí se proporcím těla a přilne ke stěnám pochvy. Poprvé tedy zkouším disk vytáhnout. Zachytit ho za okraj není snadné a vytáhnout už vůbec ne. Po chvilce boje jsem ale úspěšná, i když vypadám, jako bych právě nějaký masakr spáchala sama. Na tom doporučení vytahovat první disk ve sprše něco bude!
3) V akci
Druhý kousek už jde naostro do akce. Přestože jsem ze začátku dost nejistá, přece jen tampony jsem měla otestované ve všech situacích, disk neproniknutelně těsní a bez problémů zvládá provoz všedního dne matky na rodičovské dovolené se dvěma malými dětmi. Co si budeme povídat, moc toho nenasedím. Celý den přesto nevím jak o něm, tak o skutečnosti, že právě menstruuji. A věř, že po třech letech tento stav znám víc než dobře!
Vytahování nechám, tentokrát už poučena, raději až do sprchy.
V zavádění jsem čím dál zručnější, vložit nový disk mi nezabere déle než pár vteřin. Ty následující už mi dokonce ani nepřipadají tak velké, zároveň oceňuji vizuální kontrolu množství krve, takže vím, že konec menstruace se blíží. Výhody: Nevýhody: To že je disk jednorázový, může být výhoda i nevýhoda. Výhoda v tom, že není nutné s ním nijak manipulovat, vylévat, omývat. Nevýhodou je zůstávající ekologická stopa. Výrobce sice uvádí o 60 % méně odpadu než u vložek a tamponů, přesto rozložitelný tento materiál asi hned tak nebude.
Když pominu ušpinění od krve, ke kterému dochází při vyjmutí, ale které se dá vyřešit v klidu doma, pak musím říct, že se mi tato pomůcka líbí. Nemám srovnání s kalíškem, často však čtu o tom, jak ženy ani po několika pokusech netrefily ten ideální, který by jim sedl. Možná právě pro tyto ženy by to byla zajímavá varianta.
+ nezáleží na věku, fyzických proporcích, stavu pánevního dna ani počtu absolvovaných porodů uživatelky
+ není třeba vědět, kde mám čípek (teď neříkám, že není užitečné to vědět i tak)
+ vydrží až 12 hodin, takže většinou odpadá nutnost výměny mimo domov
+ je jednorázový, není nutná žádná manipulace po vyjmutí
– je jednorázový, ekologická stopa
– vyšší cena (kus vyjde na cca 40 Kč)
– nic pro osoby, které se štítí krve
– sex, toť otázka. Asi kdybych měla zálibu v sexu ve třech, pak by se o tom dalo uvažovat. 😀
A jak prožíváš menstruaci ty? Těšíš se, přežíváš nebo trpíš? Používat menstruační pomůcku, která ti sedí a cítíš se s ní (sebe)jistě, je jedním z nejjednodušších způsobů, jak si tvé dny podstatně zpříjemnit. Znáš všechny? Stáhni si zdarma e-book 6+1 menstruačních pomůcek a vyber tu, která ti nejlíp padne pod sukni!
Je to zajímavé ale v podstatě to u toho končí a to jak cenou, tak principem kdy každý jeden kus je jednorázový a tedy co se týká životního prostředí je to jen další zátěž (i když jak píše výrobce o něco nižší – no jak jinak, oni mají vždy nějakou omluvu :).
Děkujeme za komentář. 🙂 V podstatě souhlasíme, pokud uživatelka nemá problém s kalíškem, pak ten je jasná volba. Ale ani kalíšek nemusí vyhovovat všem a ve srovnání s ostatními jednorázovými pomůckami je disk (už jen vzhledem k množství, kolik jich spotřebujete během jednoho cyklu) pořád ta nejekologičtější varianta.
Prosím, koukněte na ZIGGY CUP od značky INTIMA! Mám ho už skoro 4 roky. Je to stejný tvar ale vytvořený ze silikonu. Už to umím vyndat bez problému, stačí se hodně předklonit a povytáhnout jen trochu. Většina krve vyteče. Pokud jsem mimo barák, zas ho zasunu a je to. Když jsem doma tak ho pak vyndám celý. A ano, sex mám vyzkoušený. Když jsem dostatečně vzrušená (a tím pádem mám prodlouženou vagínu), tak to partner vůbec necítí. Ovšem, pak musím počkat než se to dá vylovit, nebo bych tam musela strčet celé předloktí to najít.
Fakt tento produkt doporučuji!
Ani, o ZIGGY CUPu jsme psaly na našem Instagramu @peaches.cz, každopádně praktická zkušenost je vždycky přínosná. Super, díky!