Symptotermální metoda v praxi

První oťukání s metodou a stručnou teorii jsme zmákly v minulém článku. Jsi pro, abychom tentokrát přešly rovnou k praxi?

Chceš říct, že nás tady v období adventu zahrneš pravidly profesorů z Německa, která už stopro vyděsila nejednu začátečnici?

Ja natürlich! Ale ne, dělám si srandu. 😀 Naopak. Podělím se s holkama o to, jak je praktikování metody ve finále jednoduché, a jak se takové zapisování grafu dá dělat hezky „po holčičím“. 🙂


Jak už sis mohla přečíst v článku Symptotermální metoda – underground v antikoncepci, kde jsme si „symptotermálku“ probraly teoreticky, to hlavní, oč tu běží, je ovulace. Principem fungování metody je stanovení plodného a neplodného období v rámci každého jednoho našeho cyklu a to určením, kdy k ovulaci došlo.

Malé opáčko, co je to ovulace
Ženské reprodukční buňky – vajíčka, jsou ve svých obalech (folikulech) uložena ve vaječnících. Aby mohlo být vajíčko oplodněno, musí být nejdřív z vaječníku (a folikulu) uvolněno. Okamžik uvolnění se nazývá ovulace a dochází k ní jednou jedinkrát přibližně po dvou týdnech od začátku cyklu (od prvního dne menstruace). Následně je vajíčko zachyceno vejcovodem a právě v něm může dojít k oplodnění mužskou spermií. Má na to ale výrazně omezenou dobu, vajíčko je totiž oplodněníschopné jen 12-24 hodin. Když se v tomto časovém úseku nespojí se spermií, odumře, rozpadne se a vstřebá.

Z tohoto opáčka vyplývá jedna dobrá a jedna špatná zpráva, kterou chceš slyšet první?

OK nejdřív tu dobrou. K ovulaci dochází jednou jedinkrát. A proto, jakmile si potvrdíš, že už proběhla, víš, že v tomto cyklu už žádná další nebude a ty jsi až do jeho konce (do začátku další menstruace) neplodná.

Ta „špatná“ zpráva je, že k ovulaci dochází přibližně po dvou týdnech. Přibližně. Takže možná dřív, možná později. Nikdo neví. Každá žena to může mít jinak. A taky se to může lišit cyklus od cyklu. Tím, že je ovulace pro tělo takto výjimečný okamžik, dává si sakra pozor, aby když už k ní dojde, z toho taky něco bylo!

Naše tělo se primárně chce rozmnožovat, jenomže taky ví, že to není úplně lážo plážo proces, spíš naopak. Je to 9 měsíců práce za (na) dva. Ví, že bude potřebovat vhodné prostředí, spoustu živin a energie. A když tělo vidí, že momentálně máš co dělat sama se sebou, ne tak s dalším příživníkem, prostě tvoji plodnost dočasně vypne nebo posune, až se situace zlepší.

Takhle reaguje např. na:

  • velký a/nebo dlouhodobý stres,
  • nedostatek kvalitní stravy, důležitých vitamínů a minerálů,
  • extrémně náročnou fyzickou (i sportovní) aktivitu,
  • aktuální onemocnění a podobně.

Je to vlastně logické. Být zdravá znamená být plodná. A obráceně.

Kdybychom věděly, kdy k ovulaci dojde, mohly bychom pro určení plodného období využívat tento vzorec:

Plodné období by začalo 7 dní před ovulací, spermie jsou totiž schopné si v kryptách děložního hrdla na ovulaci počkat zhruba 3-7 dní. A končilo by 1 den po ovulaci, což je těch 24 hodin, kterých je vajíčko schopné oplodnění.

Protože ale nevíme, kdy přesně k ovulaci dojde, nemůžeme ji předpovědět dopředu. Pomocí STM ji však můžeme vysledovat a potvrdit si, že už proběhla.

Kromě STM se dá ovulace potvrdit pouze ultrazvukem u lékaře. Musela bys ho ale absolvovat každý den až do potvrzení ovulace. Což se v praxi moc neděje a určitě ne z důvodu, aby sis potvrdila, jestli už můžeš mít sex bez ochrany. 🙂 Existují i ovulační testy, které fungují podobně jako ty těhotenské. Zjišťují zvýšení LH hormonu v moči. Zvýšení ale trvá jen krátce, takže ho testy nemusí zachytit, často tak bývají falešně negativní.

Jak ovulaci poznáme

Mimo to, že navenek jsme krásnější než kdy jindy, máme jasnou pleť, pevná prsa, o něco vyšší hlas a nonstop chuť na sex, se uvnitř našeho těla skokově zvýší teplota o 0,2 až 0,5 °C. Postará se o to hormon progesteron, který je produkovaný žlutým tělískem. A jak víme, že to značí proběhlou ovulaci? Žluté tělísko totiž není žádný orgán žluté barvy, který máme v těle pořád. Ve žluté tělísko se změní právě ten prasklý folikul, ze kterého bylo vypuštěno vajíčko – jasný důkaz, že ovulace proběhla.

Dobrý, tak se teda budu měřit, říkáš si. Jenže jak poznám, že teplota stoupla díky ovulaci a ne něčemu jinému?

Ach ta pravidla!

Metoda má 99,6% spolehlivost. Abychom takto vysokou spolehlivost zachovaly, pro správné vyhodnocení průběhu bazální tělesné teploty a hranice plodného obdob je nutné dodržovat určitá pravidla. Pokud o STM slyšíš poprvé, možná si na to radši sedni.

1) Určení prvního dne vzestupu bazální tělesné teploty.
Jako první den vzestupu označujeme první měření, které je jakkoliv vyšší než nejvyšší ze šesti předchozích platných měření.

2) Potvrzení, že k vzestupu došlo z hormonálních důvodů.
Abychom mohly spolehlivě určit, že k vzestupu teploty došlo díky ovulaci, stanovíme potvrzení vzestupu bazální tělesné teploty. K tomu potřebujeme tři vyšší měření nad linií, kterou stanovíme z šesti předchozích platných nižších měření. Za potvrzení vzestupu teploty považujeme třetí měření, které je o více než 0,2 °C a více nad linií.

3) Linie nižších teplot
Linii nižších teplot stanovíme ze šesti měření, které předcházejí prvnímu dni vzestupu bazální tělesné teploty. Výši linie určí nejvyšší měření z těchto šesti.

Věříme, že teď jsi z toho možná jelen. Ale neboj, ve skutečnosti to taková kovbojka není. 😉

Takto vypadají pravidla aplikovaná na skutečný život. Přestože možná po jejich přečtení tento dojem nemáš, metoda fakt počítá i s tím, že občas měření vynecháš nebo holt nejsou ideální podmínky, aby bylo vypovídající. Tohle je reálný zápis Véry z předposledního cyklu a najdeš v něm všechny podmínky z pravidel + ukázku, jak se vypořádat s chybějícím (nebo v tomto případě neplatným) měřením:

Nech se jejím cyklem provést den po dni a uvidíš, že v tom budeš mít jasněji. Aspoň doufáme!

Začala mi menstruace = 1. den cyklu

Připravím si novou tabulku. Dopíšu datum. Tabulka je na cyklus dlouhý 40 dnů. Já si vždy vypíšu tolik dnů, kolik trval můj poslední cyklus, vím pak přibližné datum, kdy můžu očekávat další menstruaci. Přibližné proto, že délka mého cyklu se pohybuje v rozmezí 26-28 dní. Doplním si taky, kdy je víkend a kdy novoluní a úplněk.

1. – 6. den cyklu

Menstruace
Během menstruace neměřím, jen zapisuji intenzitu krvácení, případně další doprovodné jevy jako špinění, bolest v podbřišku, napětí v prsou. Na všechno je v tabulce místo, všechno jsou to důležité ukazatele. Ničím takovým ale většinou „netrpím“, moje menstruace mívá hladký průběh. 🙂

TIP
Ve dnech, kdy ti končí menstruace, si udělej bylinkovou napářku. Prokrví ti dělohu a pomůže tak s dočištěním po menstruaci. Pokud se ti krvácení hlásí dopředu několikadenním špiněním, napářka by měla pomoct. A navíc je tak příjemná! Vše o napářce se dočteš třeba na steamy.cz

Do tabulky si taky na prvních 5 dnů doplním písmenko „N“ jako „neplodný den“. 5 dnů je mé neplodné období na začátku cyklu. Pozn. I pro jeho výpočet jsou pravidla, neplatí univerzálně.

Od 6. dne už doplňuji písmenko „P“ – začíná plodné období.

7. den cyklu ÚTERÝ

Cítím a vidím, že dnes menstruace nadobro končí. Proto si na další den připravím do postele pod polštář teploměr. Vstávám pravidelně v 7, takže nařídím dva budíky. Jeden na 6:50, druhý na 7:00.

Ale neboj, pokud pracuješ např. na směny, změříš se prostě potom, co se vyspíš. Důležité je mít „naspáno“ aspoň 6 hodin vkuse a zapsaný čas měření.

P.S.: Už dva dny mám chuť na to skočit. I tohle si do tabulky poznačím ✔

TIP
Dynamická fáze, která následuje menstruaci, je skvělá pro nové začátky. Využij energie a chuti vrhat se do nových věcí a pusť se do zapisování.

8. den cyklu STŘEDA

Dnes začínám měřit bazální tělesnou teplotu.

Bazální tělesná teplota je teplota těla naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu – spánku. Měří se bezprostředně po probuzení a před jakoukoliv fyzickou aktivitou.

Ráno mi zazvoní první budík v 6:50, hrábnu pod polštář, vezmu teploměr, zasunu do pochvy, spím dál. V 7:00 zazvoní druhý budík, vyndám teploměr, vložím ho zpátky pod polštář a vstávám.

V průběhu dne si na toaletě všímám, jak vypadá hlen. Ale nikde ho nevyhmatávám ani extra nezkoumám. Jen když jdu čůrat, mrknu na toaletní papír, jestli na něm něco je. Spoustu mi toho ale prozradí už jen můj pocit při utírání – sucho, vlhko, kluzko?

Večer si z pod polštáře vezmu teploměr, rozložím tabulku a zapisuji čas měření a zda den předtím byly nějaké okolnosti, které teplotu mohly ovlivnit (např. málo spánku, nemoc, stres, u mě většinou víno). Z teploměru opíšu hodnotu měření.

Pak doplním typ hlenu, který jsem přes den vypozorovala. Používám jak vyjádření na stupnici 0, 1, 2, tak slovní popis. Vystačím si se slovní zásobou hustý/bílý/tažný/bílek/nic, ale každá jsme originál a každá bychom to popsaly jinak. Důležité je popsat hlen tak, abys byla schopná rozlišit od sebe jednotlivé druhy navzájem.

Teploměr umyju teplou vodou a mýdlem a vrátím pod polštář, kde bude připravený na ráno. Tabulku složím do trojúhelníčku a připnu na nástěnku. Mám ji tak pořád na očích, takže nezapomenu na vyplnění, zároveň zvenku nejde poznat, jak důvěrné zápisky skrývá. 🙂

9. den cyklu ČTVRTEK

Vše provedu stejně jako předchozí den.

10. den cyklu PÁTEK

Dnes jsem vstávala výjimečně už v 5:40, což hned vidím, že se na teplotě projevilo. Je nižší než obvykle.

11. den cyklu SOBOTA

V pátek večer jsme slavili narozeniny, do okolností si poznačím „víno“. I tak ale vidím, že se to projevilo na teplotě. Je vyšší než všechny dosud. Teplotu dám proto do závorky a nebudu ji počítat.

12. den cyklu NEDĚLE

Sobotní večer už byl klidný a nedělní teplota se zase vrátila do nižších hodnot. Už ale začínám pozorovat změnu hlenu z tažného na typický bílek. Ovulace se blíží.

13. den cyklu PONDĚLÍ

Měření, zápis, bílek furt.

14. den cyklu ÚTERÝ

Měření, zápis, k bílkovému hlenu přidávám poznámku MOC. Ovulace je na spadnutí.

15. den cyklu STŘEDA

Vidím, že teplota povyskočila výš, než 6 dosud zapsaných měření. S tím „uzávorkovaným vínem“ nepočítám. Zbystřím. Tohle by mohl být první den vzestupu. Okolnosti žádné nebyly. Počkám, jestli se bude držet nahoře i další dny.

Bílkový hlen je každopádně pryč. Dnes už byl lepivý. Nevím jak ty, ale já už mám jasno. 🙂

16. den cyklu ČTVRTEK

Teplota se drží nahoře.

17. den cyklu PÁTEK

Teplota stále nahoře. Mám 3 teploty vyšší, než 6 nižších. Vidíme?

Zkontroluji, zda je třetí měření o minimálně 0,2 °C vyšší, než nejvyšší ze 6 nižších. Pro lepší orientaci si nižší teploty očísluji. Nejvyšší teplota je 36,6 °C, to je výška linie. Ze tří teplot nad linií má ta třetí hodnotu 36,85 °C, což je přesně o 0,25 °C víc. Mám podle všech pravidel potvrzeno, že ovulace proběhla.

Dnešní den večer začíná neplodné období, které bude trvat po celý zbytek cyklu až do další menstruace. 🙂

Pravidlo dvojí kontroly

Nakonec zhodnotím ještě vývoj hlenu.

V části, kam jsem si zapisovala hlen najdu tzv. vrchol hlenu. To je poslední den, kdy byl pozorován hlen nejvyšší kvality a po něm došlo ke změně v „méně kvalitní“ hlen. Nejvyšší kvality znamená takový, který je nejvíc prostupný pro spermie – tažný, bílkový, mokro.
U mě byl vrchol hlenu 14. den cyklu, s poznámkou „bílek MOC“. Poté už se hlen změnil na lepivý, což je bráno jako méně kvalitní.
Neplodné období při určování podle hlenu začíná třetí den po vrcholu hlenu. U mě tedy 17. den cyklu, což se přesně shoduje s vyhodnocením podle bazální tělesné teploty.
Pozn. Pokud se dny liší, bereme ten, který nastal později.

Teploměr už tento cyklus potřebovat nebudu, tabulku ale ano. Značím si, zda proběhl pohlavní styk a jak se vyvíjí hlen. Přiznám se, že tady už to trochu flákám.

V den, kdy dostanu další menstruaci ukončím tento cyklus i tabulku. Doplním růžovou část po pravé straně, kam se zapisuje např. kolik cyklus trval dnů celkem nebo jak dlouhá byla luteální fáze (počítá se od 1. dne vzestupu do konce cyklu).

Založím a mám hotovo.

Ať už jsi ostřílená uživatelka symptotermální metody nebo s ní teprve začínáš, tahle vymazlená skládačka pro záznam cyklu ti bude sloužit opakovaně. Broskev na to!

Po potvrzení objednávky v dalším kroku a zaplacení částky 90,- Kč ti do e-mailu dorazí tiskové .pdf, které si můžeš doma podle (a pro vlastní) potřeby tisknout opakovaně.

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře
  1. Délka luteální fáze napsal:

    Dobrý den,
    článek i tabulka jsou skvělé, jen mi chybí popis, jak spočítám délku luteální fáze. Je to od první zvýšené teploty (v článku 15. den) po konec cyklu nebo až od třetí zvýšené teploty (17. den)? Děkuji

    • Peaches napsal:

      Ahoj Kláro, děkujeme za zpětnou vazbu! Délka luteální fáze se počítá od 1. dne vzestupu teploty do konce cyklu. Doplnila jsem info i do článku. 🙂 Zdraví Véra

  2. Veronika napsal:

    Dobrý den, článek je pěkně a srozumitelně napsaný. 🙂
    Chtěla bych se ale zeptat, jak z grafu vyčíst, který den přesně proběhla ovulace? Chápu správně, že to bylo mezi 14.-15. dnem cyklu tj. těsně před zvýšešním teploty?
    Děkuji za odpověď

    • Peaches napsal:

      Zdravíme Veroniko, kdy přesně došlo k ovulaci se vyčíst nedá, je to opravdu jen okamžik. 🙂 Ale ano, s největší pravděpodobností k ní dochází den před zvýšením teploty..

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů