Pokud jsi už někdy v životě použila tampon, pravděpodobně jsi v příbalovém letáku narazila na upozornění varující proti onemocnění zvaném Syndrom toxického šoku – Toxic shock syndrome (v článku budu používat zkratku TSS). Nic moc konkrétního, přesto upozornění zní docela výhrůžně – fakt mě může zapomenutý tampon i zabít?!
Nedalo mi to, zapátrala jsem a tady je výsledek. Může, ale kdyby opravdu zabil, byla bys první za dobu kam až sahá statistika, a to za 33 let. 🙂 V letech 1983 až 2015 bylo v České republice zaznamenáno 204 případů TSS. Z těchto 204 případů se celkem u 68 jednalo o menstruální formu, což znamená, že je onemocnění spojeno s užíváním menstruačních tamponů. Všechny skončily uzdravením, u pacientek byl však často popisován vážný průběh.
Co je to Syndrom toxického šoku
TSS je závažné onemocnění, vyvolané bakteriemi – zejména stafylokoky (stapfylococcus aureus aka zlatý stafylokok) nebo streptokoky (streptococcus pyogenes). Pokud se tyto bakterie dostanou do těla, začnou produkovat do svého okolí toxické látky – toxiny, jejichž cílem je poškodit hostitelský organismus a
v určitých případech ho mohou i zabít. Předpokladem pro vstup je poranění pokožky (povrch těla, kůže, nos, pochva), které je pro bakterie vstupní branou. Bakterie musejí být přítomny v místě a čase poranění.
Popsány jsou dvě formy:
Kdo to způsobuje? Ukažme si na ně!
Stapfylococcus aureus aka zlatý stafylokok
Je bakterie, která se běžně vyskytuje na kůži a sliznicích lidí a v případě plného zdraví, nezpůsobuje žádné potíže. U lidí se sníženou imunitou může způsobovat problémy od drobných kožních problémů až po život ohrožující infekce.
Streptococcus pyogenes (skupina A)
Může být příčinou angíny, spály, zánětu středního ucha, zápalu plic, zánětu ledvin a jiných. U dětí je nosičství cca 15-20%, v dospělé populaci nižší.
Streptococcus agalactiae (skupina B) aka streptokok
Patří mezi normální obyvatele trávicího traktu mužů i žen. Jeho přítomnost ale může být nebezpečná během porodu, kdy může vést k závažným novorozeneckým komplikacím, proto se několik týdnů před porodem provádí vyšetření na jeho přítomnost.
s kožní podobou infekce, kdy se z jednoho škrábance objevil rozsev boláčků či puchýřků, na kterých se po prasknutí tvoří žlutohnědá krusta. Tato forma se nazývá impetigo a je vysoce nakažlivá. Léčí se lokálně aplikovanými antiseptickými roztoky nebo mastmi, při neúspěchu této léčby se nasazují antibiotika.
Prostě a jednoduše, budeš-li mít v pochvě uvedené stafylokoky nebo streptokoky (což je klidně možné, aniž bys o nich věděla nebo ti způsobovali jakékoliv potíže), použiješ tampon, který může způsobit drobné poranění uvnitř pochvy a zároveň budeš mít sníženou imunitu například z důvodu nachlazení, bakterie může proniknout do těla a začít páchat zlo.
Podle čeho poznáš, že se tak děje?
Základní symptomy TSS jsou:
A teď to nejdůležitější! Co dělat, pokud u sebe symptomy vypozoruješ?
Léčbou je totiž včasné nasazení správných antibiotik.
Zdroje:
Státní zdravotnický ústav, NRL pro stafylokoky, bulletin Zprávy CEM, 2016; 25(2): 61-64, e-mailová komunikace s vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie MUDr. Barborou Mackovou, bakalářská práce Informovanost žen o syndromu toxického šoku, autor Barbora Černá, vitalion.cz, priznaky-projevy.cz, internimedicina.cz, spektrumzdravi.cz, stafylokok.cz, ulekare.cz