STŠ, TSS… WTF?!

Jedna věcná, četlas někdy příbalový leták k tamponům?

Kdysi dávno když jsem nevěděla „kam s ním“, teda spíš jak, tak jsem ho myslím studovala.

A dočetla ses tam, že tě takový nevinně vypadající tampon může i zabít? 

Ale neke, narážíš na syndrom toxického šoku? To je ale asi tak 1 případ z milionu ne? Mám se jako bát?!

Tak tohle mě přesně zajímalo taky! Čti a názor si udělej sama…


Pokud jsi už někdy v životě použila tampon, pravděpodobně jsi v příbalovém letáku narazila na upozornění varující proti onemocnění zvaném Syndrom toxického šoku – Toxic shock syndrome (v článku budu používat zkratku TSS). Nic moc konkrétního, přesto upozornění zní docela výhrůžně – fakt mě může zapomenutý tampon i zabít?!

Nedalo mi to, zapátrala jsem a tady je výsledek.

Ať tě nenapínám, rychlá odpověď na otázku z úvodu a malé uff na začátek:

Může, ale kdyby opravdu zabil, byla bys první za dobu kam až sahá statistika, a to za 33 let. 🙂 V letech 1983 až 2015 bylo v České republice zaznamenáno 204 případů TSS. Z těchto 204 případů se celkem u 68 jednalo o menstruální formu, což znamená, že je onemocnění spojeno s užíváním menstruačních tamponů. Všechny skončily uzdravením, u pacientek byl však často popisován vážný průběh.

A to jako fakt nechceš, zvlášť když léčba není náročná, jen je potřeba odhalit příčinu včas. Takže co že je to ten syndrom vlastně zač?

Co je to Syndrom toxického šoku

TSS je závažné onemocnění, vyvolané bakteriemi – zejména stafylokoky (stapfylococcus aureus aka zlatý stafylokok) nebo streptokoky (streptococcus pyogenes). Pokud se tyto bakterie dostanou do těla, začnou produkovat do svého okolí toxické látky – toxiny, jejichž cílem je poškodit hostitelský organismus a
v určitých případech ho mohou i zabít. Předpokladem pro vstup je poranění pokožky (povrch těla, kůže, nos, pochva), které je pro bakterie vstupní branou. Bakterie musejí být přítomny v místě a čase poranění.

Popsány jsou dvě formy:

  1. Menstruální forma – je spojena s užíváním vaginálních tampónů u zdravých, mladých (nejčastěji mezi 12 – 24 let) a normálně menstruujících žen. Toto onemocnění je prokázáno u těch žen, které během menstruace používaly superabsorpční tampóny, diafragmu nebo cervikální klobouček (zjednodušeně se jedná o druhy pesarů – bariérová antikoncepční metoda). Rizikovými faktory jsou proto vaginální nosičství toxinogenních kmenů, jistá forma imunitní nedostatečnosti a používání vaginálních tampónů.
  2. Nemenstruální forma – jinak se syndrom toxického šoku vyskytuje jako komplikace všech forem stafylokových či streptokokových nákaz, jako jsou infikované rány, popáleniny, puchýřky, záněty ledvin, močového měchýře, kostní dřeně. Existují i případy nemocničních nákaz (při operaci).

Kdo to způsobuje? Ukažme si na ně!

Stapfylococcus aureus aka zlatý stafylokok
Je bakterie, která se běžně vyskytuje na kůži a sliznicích lidí a v případě plného zdraví, nezpůsobuje žádné potíže. U lidí se sníženou imunitou může způsobovat problémy od drobných kožních problémů až po život ohrožující infekce.

Streptococcus pyogenes (skupina A)
Může být příčinou angíny, spály, zánětu středního ucha, zápalu plic, zánětu ledvin a jiných. U dětí je nosičství cca 15-20%, v dospělé populaci nižší.

Streptococcus agalactiae (skupina B) aka streptokok
Patří mezi normální obyvatele trávicího traktu mužů i žen. Jeho přítomnost ale může být nebezpečná během porodu, kdy může vést k závažným novorozeneckým komplikacím, proto se několik týdnů před porodem provádí vyšetření na jeho přítomnost. 

Maminky malých dětí se s velkou pravděpodobností mohly setkat
s kožní podobou infekce, kdy se z jednoho škrábance objevil rozsev boláčků či puchýřků, na kterých se po prasknutí tvoří žlutohnědá krusta. Tato forma se nazývá impetigo a je vysoce nakažlivá. Léčí se lokálně aplikovanými antiseptickými roztoky nebo mastmi, při neúspěchu této léčby se nasazují antibiotika.
Ale jak TSS souvisí s tampony?!

Prostě a jednoduše, budeš-li mít v pochvě uvedené stafylokoky nebo streptokoky (což je klidně možné, aniž bys o nich věděla nebo ti způsobovali jakékoliv potíže), použiješ tampon, který může způsobit drobné poranění uvnitř pochvy a zároveň budeš mít sníženou imunitu například z důvodu nachlazení, bakterie může proniknout do těla a začít páchat zlo.

Podle čeho poznáš, že se tak děje?

Základní symptomy TSS jsou:

  • náhlé zvýšení teploty nad 38,9 °C
  • načervenalá vyrážka všude po těle, nejvíce na rukou a nohou
  • rapidní snížení krevního tlaku
  • zažívací problémy jako průjem a zvracení
  • překrvení sliznic
  • bolest svalů
  • po 1 až 2 týdnech od začátku onemocnění olupování pokožky na dlaních a ploskách

A teď to nejdůležitější! Co dělat, pokud u sebe symptomy vypozoruješ?

Okamžitě vyjmi tampon, co nejrychleji vyhledej lékařskou pomoc a uveď, že menstruuješ a používáš tampony.
Léčbou je totiž včasné nasazení správných antibiotik.
Netřeba se tedy zas tolik děsit, pravděpodobnost, že ti zapomenutý tampon způsobí syndrom toxického šoku, se blíží nule. Přesto je dobré vědět, že něco takového existuje a že to může zapříčinit menstruační pomůcka, kterou třeba právě zrovna ty běžně používáš.


Tak co myslíš? Nevyděsila jsem tě moc?

Já ti nevím Karle, trochu i jo. Každopádně ta statistika mě uklidnila. Čísla já ráda.

Víš, že i já, ta tam nesměla chybět! Když už jsme ale nakously ty tampony, TSS není jediná věc, kvůli které bych možná uvažovala, že je vyřadím ze hry.

Coo?? To už snad ani nechci vědět… A nebo vlastně chci. Musím!

Neboj, tady už není prostor, ale v e-booku je to sepsáno komplet a ještě navíc si tam rovnou můžeš vybrat z alternativ. Stačí? 

Stačí!


Zdroje:

Státní zdravotnický ústav, NRL pro stafylokoky, bulletin Zprávy CEM, 2016; 25(2): 61-64, e-mailová komunikace s vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie MUDr. Barborou Mackovou, bakalářská práce Informovanost žen o syndromu toxického šoku, autor Barbora Černá, vitalion.cz, priznaky-projevy.cz, internimedicina.cz, spektrumzdravi.cz, stafylokok.cz, ulekare.cz

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů