Za větší informovanost a lepší orientaci ve světě pod sukní

Předmět “ženství” se bohužel v učebních osnovách základních škol (zatím!) nevyskytuje. Pokud si dobře vzpomínáme, první informace ohledně menstruačního cyklu, sexu, antikoncepce a těhotenství, nám podávala učitelka, které už se podle všeho netýkalo ani jedno z uvedených.

V rámci rodinné výchovy jsme dostaly balíček obsahující příručku o menstruaci a k tomu tampon nebo vložku, která o nejbližší přestávce skončila přilepená na zádech některého ze spolužáků, jelikož ti se výuky striktně neúčastnili. Nutno podotknout, že vše bylo důmyslně opatřeno logem firmy dobře známé z reklamy, ve které se zpívá a tančí jedině v bílých upnutých kalhotách a krev má modrou barvu. Uff.

Informaci, že ženský cyklus zdaleka není jen menstruace, ale jeho průběh ovlivňuje celý náš život, naše nálady, chování, rozhodování, prožívání, vztahy s okolím, myšlenky i názory, jsme se nedozvěděly. A že znát ho, řídit se jím a využívat ho, je záruka nalezení sebe sama, spokojenosti v ženském těle, to nás ani ve snu nenapadlo.

A tak si s odstupem času klademe otázku: „Nejde to jinak?“ Jenže tolik procesů a změn. Jak se v tom všem vyznat?

Téměř ve třiceti objevit Ameriku?

Skvělý výkon. Vždyť Kryštof Kolumbus ji objevil, když mu bylo jednačtyřicet. Jenže je tu jeden velký rozdíl!

Zatímco Kryštof Kolumbus se v Americe nenarodil a po 41 letech nežasl, kde že to žije, my jsme se ve svém ženském těle narodily a náš úžas při zjištění, že jsme ženy, by se, troufáme si říct, opravdu dal přirovnat tomuto historickému objevu.

Dalším smysluplným přirovnáním pak může být i to, že jak Kryštof, tak my, jsme museli „uplout“ dlouhou cestu, než jsme tu svoji Ameriku objevili.

"O to více nás těší, že zejména díky moderním technologiím můžeme svou cestu, která je až nápadně podobná s mnohými ženami, sdílet a výrazně ji tak zkrátit všem těm, kteří se chtějí obrazně řečeno pod sukni z jakéhokoliv důvodu podívat."

A v čem je ten pohled jiný?

Nedoporučujeme produkty či služby a nešíříme zaručené rady, které bychom neměly samy na sobě a v nemalém kruhu žen vyzkoušené, a o nichž bychom tím pádem nebyly plně přesvědčené, že mohou přinášet užitek. Nestojí za námi žádná společnost, nepropagujeme konkrétní značky jen proto, že nám nějaký obchodník nabídl zajímavý systém odměn.

Hnacím motorem je pro nás hlavně skutečnost, že nám tyto informace obohatily život a přijdou nám natolik důležité, že si je jednoduše nemůžeme nechat pro sebe. A taky pocit odpovědnosti za náhled našich dětí na témata jako sex a s ním spojená antikoncepce, cykličnost a s ní spojená menstruace apod., je pro nás už dnes jedním ze stěžejních důvodů, proč se jimi i nadále zabývat do hloubky a tato zjištění šířit dál.

Jsme totiž přesvědčené, že jedině tak vychováme současné i další generace vědomých a nezávislých žen i mužů minimálně co se výčtu zmíněných témat týče. I když o tom, jak významně naše životy ovlivňují, už opravdu nepochybujeme.

Mise celého projektu je tedy jasná. Sice předat ti ve srozumitelné formě kompletní informace, které tě ovlivňují jako ženu, a to z jednoho prostého důvodu. Aby ses jen ty sama mohla svobodně a kvalifikovaně rozhodnout, co je pro tebe nejlepší a nemusela se za mnoho a mnoho let ptát sama sebe: „Proč mi to, sakra, nikdo neřekl?“ a prožívat zklamání a smiřování se s již proběhlými lety v nevědomosti jako my tenkrát. Zkrátka abys „Ameriku“ objevila mnohem dříve a užívala si tak vše, co s sebou tento objev přináší.

První menstruace? Au, au, au. To už se s tím budu otravovat každý měsíc? No jo, holčičko, tak to prostě je, zvykej si.

Menstruační pomůcky? Fůůůj! Kam s tím? Hlavně, ať si toho nikdo nevšimne!

Asi má krámy, když je tak protivná.

A nehrajte to na mě, děvčata, s omluvenkou v tělocviku alá mám měsíčky, to ať vás ani nenapadne.

První pohlavní styk? Chci to mít co nejrychleji za sebou nebo naopak, ať je to ten nejkrásnější zážitek pod sluncem.

Antikoncepce? Stačí si zajít na gyndu pro prášky.

Těhotenství? Tak na to raději ani nemysli a opovaž se dojít domů zbouchnutá.

"Měj jednou provždy jasno

v antikoncepci."

Háňa a Véra 

Seznam v PDF zdarma:

7 věcí,

které se

od gynekologa

o antikoncepci

nejspíš nedozvíš