Rozumíš svojí vagině?

Pamatuješ si na reklamu, ve které paní nešťastně krčí rameny s tím, že nerozumí svojí vagině? Vždycky mě u ní napadlo: „Má pravdu, baba! Jak bych jí asi tak mohla rozumět?“

Pamatuju, ta byla děsivá. A s tím porozuměním to myslíš jak?

No, jediný projev, který jsem tou dobou zaznamenávala, byla každý měsíc otravná menstruace nebo výtok, který v lepším případě znamenal nepříjemně mokré kalhotky, v tom horším děsivé svědění a návštěvu gynekologie. Super vagino, tomuhle ty říkáš komunikace?!

Tak ti to nedalo a…

Jo jo, teď už chápu, proč jsem se nechytala. Ona má totiž dost unikátní jazyk. Ale minimálně základní fráze už jsem pochytila!

Nebylo to sice hned, ale postupem času jsem přišla na to, že se jí porozumět dá a ano, vagina (=pochva) komunikuje tím, co produkuje. Překlad je ti zde k dispozici!

Přirozené ženské přirození

Přirozené prostředí ženského přirození tvoří směs mikroorganismů (bakterií). Největší zastoupení mají laktobacily. Ty vytváří v pochvě kyselé prostředí (4-4,5 pH, pro představu neutrální voda má pH 7) a zajišťují vzájemnou vyváženost ostatních přítomných bakterií. Díky této mikroflóře má pochva skvěle zajištěnou samočistící funkci, přestože sterilní prostředí tam rozhodně není. Proto snahy o důkladné „vymydlení“ dopadají spíš kontraproduktivně a tento vypracovaný systém narušují.

Není výtok jako výtok

To, co pozoruješ na kalhotkách, není tak úplně výtok. Určitě ne v tom negativním slova smyslu. Proto vhodnější pojmenování je spíš poševní sekret. Tento sekret je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem, děložní sliznicí i vejcovody a rozhodně pochvu nedráždí, jeho účelem je ji zvlhčovat. 

Lubrikační zvlhčení při sexuálním vzrušení ještě navíc zajišťují žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla.

Někdy suchá jindy mokrá, čím to je?
Největší podíl na tom, jestli máš pocit sucha, vlhkosti nebo mokra (píšu pocit, protože množství je i v případě sekretu hodně subjektivní a každá z nás to má prostě jinak) má na svědomí děložní čípek (=cervix). To je ta část dělohy, která:

 • zasahuje do pochvy, takže si ho můžeš nahmatat (Je velký zhruba jako kulička hroznového vína a jeho tvrdost i postavení se v průběhu cyklu mění. Pokud nevíš, kde máš ten svůj, doporučuji zkusit hledat před a po menstruaci, to je nejníže a je tvrdý, líp ho tedy najdeš i poznáš. V období ovulace se vytahuje nahoru a měkne.)
 • odchází jím menstruační krev
 • cestují jím spermie do dělohy a vejcovodů
 • odchází jím dítě (jinak se tomu taky říká porod 😀 )

U spermií jako jediných je žádoucí, aby pronikaly dovnitř (a i pro ně musí být vhodná doba, aby byly „vpuštěny“). Před vším ostatním se čípek chrání právě vylučováním cervikálního hlenu, který funguje jako zátka. 

Já sama jsem se o pojmu hlenová zátka dozvěděla až v těhotenství. Při otěhotnění totiž tato zátka uzavře čípek až do doby, než se začne schylovat k porodu a porodní cesty se začnou otevírat. V tu dobu hlenová zátka „odejde“ a uvolní tak průchod dítěti. Při rozevírání cest může dojít k potrhání cévek, takže může obsahovat malé množství krve. Od plodové vody je rozeznatelná konzistencí. Zatímco voda je řídká, tohle je čirý, hustý hlen.

Hlenová zátka se ale nerozpouští jen před porodem, děje se tak během menstruačního cyklu dvakrát, před ovulací a před menstruací. Proto právě v těchto dnech můžeš pozorovat zvýšené množství hlenu a pokud před menstruací hlen nezaznamenáš, může to být nejdřívější indikátor těhotenství.

A teď k těm spermiím

Tak jako má hlen schopnost čípek uzavřít, změnou své konzistence před ovulací naopak pomáhá spermiím dostat se dovnitř. Kdyby ses na něho podívala pod mikroskopem, viděla bys, že se jeho původně nepřehledné mikroskopické struktury začínají soustřeďovat do zvláštního stromečkovitého uspořádání připomínajícího listy kapradí. 

Mikroskop do každé kapsy jako antikoncepce?!
V roce 1959 objevil známý endokrinolog B. Zondek zajímavý jev. A to, že podobně jako hlen děložního hrdla začínají při ovulaci krystalizovat i jiné výměšky v těle, například hlen vylučovaný nosní sliznicí. Odtud už nebylo daleko ke zjištění stromečkovitých struktur v období ovulace i ve slinách. V té době ovšem většině žen chyběl mikroskop, takže stromečkovité struktury ve slinách zůstaly jenom v úzkém zájmu několika výzkumných pracovišť. Devadesátá léta dvacátého století přinesla však mnohým ženám kapesní pohotové mikroskopy ke zjišťování struktury zaschlých slin, takže zjišťování ovulace touto metodou se stálo málem jakousi módou. Počáteční nadšení však brzy ochladlo, protože se začaly objevovat i určité falešně negativní výsledky závislé na složení potravy a na mnoha jiných životních okolnostech.

Tato struktura nejen že nebrání spermiím v cestě, přímo je navádí. Zároveň je jeho složení v této fázi zásadité, takže umožňuje spermiím přežít v kyselém a pro ně nehostinném prostředí pochvy, doputovat do krypt děložního hrdla, tam se ukrýt a krásně si počkat na ovulaci. Tadáá, o vznik další generace je postaráno!

Sleduješ tu kooperaci? Tady je krásně vidět, proč je početí (=koncepce) záležitostí páru a ne jednotlivce. Spermie (zajišťuje muž) má udávanou životnost v kyselém prostředí pochvy nebo na vzduchu nejdéle v řádu hodin, za přítomnosti hlenu (zajišťuje žena) však přežije klidně i týden. Nezáleží tedy na kvalitě jednoho nebo druhého samostatně, ale na tom, jak si sednou dohromady.

Mimochodem, tímto se vysvětluje pro mě donedávna nevysvětlitelný fakt, že z pohlavního styku, který proběhl během menstruace, je možné otěhotnět!

Konzistence hlenu v průběhu menstruačního cyklu

Během menstruace jej většinou nepozorujeme. Vlivem hormonů se začne zhruba 7-10 dní před ovulací vytvářet hlen, který může být hustý, lepkavý, krémový, mléčný. S blížící se ovulací řídne, je tažný, průhledný, velmi kluzký a vlhký, často přirovnávaný k vaječnému bílku, někdy ale ani nepozorovatelný, jen ty mokré kalhotky! Tento hlen přímo volá po oplodnění, ovulace se blíží! Po ovulaci opět tvorba ustává. Znovu ale říkám, vše je individuální a je dobré si to odpozorovat sama na sobě. Každopádně přítomnost hlenu je úplně v pořádku a značí, že jsi zdravá žena.

Od hlenu k výtoku

Naše vagina nám ale nesděluje jenom dobré zprávy, občas si od ní vyslechneme kázání, že by se za něj nemusela stydět průměrná matka dospívajícího potomka.

Pravděpodobně každá z nás někdy zažila stav, kdy to tam dole „tyve svědí jak prase, pálí jak čert, bolí při čůrání nebo to tak nějak divně zapáchá…“

Výtok z rodidel patří mezi 25 nejčastějších důvodu, kdy pacient, respektive pacientka vyhledává lékaře.

Většinou je na vině jeden ze dvou pachatelů a na každého platí něco jiného, takže co teď? Máš dvě možnosti. Buď jako ta paní v reklamě naběhneš do lékárny a zakoupíš přípravek, který má možná spoustu vedlejších účinků, ale odstraní ti následek, aniž bys řešila příčinu, což JE TAKY řešení. Možná to pomůže, ale možná za měsíc budeš řešit problém znova. Druhá možnost je porozumět, na co tě vagina takhle důrazně upozorňuje.

Vaginální mykóza versus bakteriální infekce

Obě infekce značí narušení poševního prostředí a k tomu může dojít jak uvnitř (přemnožením kvasinek nebo bakterií), tak zvenčí (zanesením bakterií např. při pohlavním styku).

Vaginální mykózu (=kvasinková infekce, kandidóza) způsobuje přemnožení kvasinek Candida albicans v pochvě. Jak ji poznáš?

Projevuje se:

 • bělavým, tvarohovitým nebo žmolkovitým výtokem, který svědí,
 • otokem, zarudnutím a pálením v pochvě a na zevních rodidlech,
 • tlakem v podbřišku,
 • suchostí v pochvě a z toho plynoucí bolestí při pohlavním styku (na který stejně pravděpodobně nedojde, protože tohle prostě fakt nechceš!).

Může přejít až v zánět močového měchýře, v těžkých případech ke zvětšení tříselných lymfatických uzlin.
K léčbě se používají antimykotika.

Bakteriální infekci (=bakteriální vaginóza) způsobuje přemnožení ostatních bakterií, nejčastěji je to bakterie Gardnerella vaginalis, ale původcem může být i náš starý známý streptokok, enterokoky nebo chlamydie. Při tomto typu infekce nedochází tolik ke svědění ani změně konzistence výtoku.

Typický je pro ni:

 • výtok zapáchající po „rybině“,
 • pálení v pochvě,
 • teploty,
 • pobolívání podbřišku,
 • bolesti při močení.

Při zanedbání může dojít i k infekci dělohy, vejcovodů, vaječníků, důsledkem může být i sterilita – neplodnost. Bakteriální infekci antimykotika nevyléčí, tu je vždy potřeba léčit antibiotiky.

Obě infekce jsou přenosné, takže jimi můžeš nakazit i partnera nebo on tebe a to i aniž by on sám měl jakékoliv příznaky (je jen přenašečem). Proto je nejlepší když se přeléčíte oba dva, zvlášť pokud se infekce opakují.

Jako doplněk při léčbě je dobré používat přípravky s protizánětlivými a antiseptickými účinky např. tea tree olej, přípravky okyselující poševní prostředí, např. vitamín C, kyselinu mléčnou a obecně laktobacily. „Babská rada“ je nanést na a do pochvy jogurt (bílý, ne jahodový), koupele v řapíku nebo hypermanganu.

To bychom měly řešení následku, ale hlavní je, jak oběma infekcím předcházet. Ve zkratce, eliminovat rizikové faktory. A které to jsou?

 • Rizikový faktor léto: teplo, koupání v bazénech, rybnících, veřejných koupalištích, chlor, sinice, pobyt v mokrých plavkách
 • Hormonální nerovnováha: těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, hormonální léčba
 • Nevhodné hygienické potřeby: používání tamponů, vložek, mýdel, sprchových gelů, parfémovaného toaletního papíru – mně po x letech používání najednou začal vadit mycí gel určený pro intimní hygienu, takže i tento vybírat obezřetně nebo vynechat úplně. Kapitola sama o sobě jsou slipové vložky (intimky), které některé holky používají, protože jim vadí přirozený zdravý sekret a zajišťují si tak vznik toho nezdravého. O tom, čím mohou vložky a tampony škodit, píšeme více v e-booku.
 • Špatné oblečení: nošení těsného spodního prádla ze syntetických materiálů (ať žije bavlna a klasické kalhotky), džínsů a silonových punčoch !TIP! Zkus si občas vyrazit naostro, ocení to tvoje vagina i partner
 • Jakékoliv oslabení organismu: nemoci, užívání antibiotik, cukrovka
 • Mechanické příčiny: pesar, nitroděložní tělísko
 • Strava: hodně cukru, bílé mouky, slazených nápojů – zvlášť kvasinky cukr milují
 • Nezdravý životní styl: Stres, kouření, alkohol, drogy, pařby

Příčinou ale mohou být i závažnější onemocnění jako např. trichomoniáza, kapavka, syfilis aj. proto léčbu nepodceňovat a při přetrvávání obtíží navštívit gynekologa.


Tak. A rázem v tom máme jasno.

To nám zase v reklamě zapomněli říct, že?

No jo, souvislosti. Pořád dokola. Ale myslím, že tlumočníka už teď holky potřebovat nebudou. 🙂

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů