Rozhovor: Cyklická jóga

A je to tady!

Co myslíš?

První rozhovor.

A o čem bude?

Naváže na téma cykličnosti a malinko si zajógujeme.

Cyklická jóga? Wow!

Namasté.


Byť jsme logicky hned v úvodu vykecaly, o čem se budeme bavit, rády bychom nejprve popsaly, jak nápad vznikl.

Jednoduše jednohlasně

Téma cykličnosti považujeme za stěžejní, a proto jsme se shodly, že po teorii a cestovatelském příběhu musí přijít praxe. Zase tak trochu jiná, že ano?!

Naše ženská intuice nezklamala a po necelých dvou dnech nám Alice odpověděla na e-mail. Stejně nadšená jako my a náhodou zrovna v kreativní fázi jako já. „Tak to půjde jako po másle“. A taky, že šlo a naše intuice nám říká, že o našem spojení neslyšíte naposledy.

Běžná jógová praxe

Průběh lekce jógy si pravděpodobně dokážeme představit všechny. Přítmí a pohodová atmosféra, jógové podložky na uvelebení, bloky, pásky nebo míčky jako pomůcky, deka na závěrečnou relaxaci. Až na výjimky převážně ženský kolektiv. Výdech, nádech, óóómmm.

A protože už jste objevily taje cykličnosti, dokážete si jistě domyslet, že běžná komerční lekce vždy nesedne právě do aktuálně probíhající fáze cyklu. A je to v pořádku, jak by taky mohla? Sladit tolik cyklů dohromady, to je nadlidský úkol i pro indického jogína. Stejně tak pokud cvičíte doma, už teď víte, proč je to jednou paráda a jindy pořádný opruz, pokud se na tu jógamatku vůbec dokopete.

Tento fakt si, jak jinak než po dlouhé cestě plné pádů i vzestupů, uvědomila právě Alice Mičunek.

A i když je to jogínka česká, nadlidský úkol se jí podařilo vyřešit. Podívala se na jógu z jiného úhlu pohledu a inspirovaná stejně jako my knihou Cyklická žena od Mirandy Gray, přinesla cvičenkám milujícím jógu jógu cyklickou, která je jako jediná v souladu s aktuální fází cyklu každé jedné z nich.

Ahoj Alice, kdy sis naposledy dopřála cyklickou jógu?

Ahoj holky, ženy, bohyně. Jeee, no já v prvé řadě děkuji a je mi ctí být první ženou, se kterou děláte rozhovor. Juch. Tak jdem na to, což?

Hele, tak dobrá otázka hned na začátek (jak jinak, že?). Cyklickou jógu jsem si dopřála včera. A určitě si říkáte, kruci to je mrška poctivá. Ehm, takže vyvedu vás z míry. Má „lekce“ vypadala asi tak, že Štěpi (můj osmiměsíční syn) objevil u babičky dvě krabice s kostkama, vysypal si je kolem sebe a žužlal jednu po druhé asi tak 22 a půl minuty. Ha, příležitost pro mě a šup tam hned s nějakým protažením. Hlavně jsem potřebovala uvolnit krk a mezilopatkovou oblast. Taky teď pracuju na zkrácených svalech pod kolenama. Takže lekce bez jógamatky, bez relaxační hudby, bez aromaterapie, bez relaxace, ale díky bohu i za tohle.

Ze začátku mateřství jsem pořád čekala na AŽ.

Až budu mít chvilku pro sebe (non sence), až budu mít uklizeno (ještě větší non sence), až až…a tak mi okamžiky pro jógu/pro sebe utíkaly. A tak si teď hledám malé okamžiky pro sebe. Jako třeba to protažení včera, nebo si pouštím relaxace na večer před usnutím nebo (a to je mé oblíbené), když kojím, praktikuji plný jógový dech a posílám sobě i malému to, co zrovna potřebujeme (klid, radost, zdraví…). Takže teď to mám tak a nic si nevyčítám, nespěchám na sebe, jsem teď prostě jógaMATKA.

Běžnou komerční lekci jógy jsme si ve stručnosti popsaly výše, jak vypadá lekce jógy cyklické?

Jasně, ráda vám to prozradím. Cyklická jóga je přizpůsobená fázi ženského cyklu. Krásně jste to popsaly v úvodu. Někdy nám prostě lekce nesedne, protože naše tempo prostě není celý měsíc stejné. Byť bychom si to možná přály, hlavně si to teda přejou naši šéfové a partneři. Ale tak to prostě není. Není možné jet celý měsíc na 120% výkon, a pokud ano, dožene nás to. 

Cyklická jóga nás učí poslouchat své tělo. A to je prostě fakt nesmírně důležitý základ. Já na to přišla právě díky józe a ukazuji to i dalším ženám. Je to v mnohém výzva, naslouchat si a důvěřovat si. Souvisí s tím třeba schopnost naučit se říkat ne, respektovat své hranice, mít se ráda a spousta dalších témat.
Prakticky na každé živé lekci otevírám některé z těchto témat, k tomu ladím dechová cvičení, jógové pozice a relaxaci. Někdy sdílíme v ženském kruhu, někdy tančíme.

Možná vás napadá, jak ladíme naše cykly na lekci. Jogínky mají možnost si svou praxi přizpůsobit, tedy zvolit jemnější nebo dynamičtější variantu pozic. Každopádně Cyklická jóga není jen o čase, který strávíme na podložce. Je to i o tom, jak po celý měsíc pečujeme o své ženství, hýčkáme se a respektujeme se.

Je pro cyklickou jógu třeba tvoje řekněme osobní fyzické vedení nebo to holky hravě zvládnou i samy doma?

Jasně, holky to zvládnou. Naživo je sice prostě naživo, co si budem. Moc ráda totiž při lekcích používám vůně, dotek dlaní, ať už má dopomoci protažení v ásaně nebo při závěrečné masáži. Ale momentálně neučím a užívám si naplno své role jógamámy. Cyklická jóga je k dispozici taky online. A to má na druhou stranu obří výhodu, můžete si ji pustit kdekoliv a kdykoliv. A to chceš. =)

Existují nějaká omezení, kdy bychom opravdu karimatku raději neměly vytahovat?

Jóga je lék, možná to zní jako klišé, ale viděla jsem to už mockrát. Když se naučíte naslouchat svému tělu, pak víte, kdy je fakt lepší zůstat v posteli. Zmínila bych tady záněty v těle a vysoké teploty. Asi vás nenapadne cvičit s vyvrtnutým kotníkem nebo vyhřezlou ploténkou (i když i takové klientky už jsem zažila). Jóga je úžasný prostředek v tom, že nám může dopřát různé modifikované podoby. Takže jakoukoliv pozici můžem udělat opravdu jemně a jednoduše (když cítíme velkou únavu, máme menstruaci nebo jakýkoliv svůj další důvod) a pak můžeme jít do pokročilejších variant (když jsme v plné síle a jsme zdravé). A pokud si ženy nejsou jisté, je fajn se prostě poradit, v ideálním případě osobně s lektorem či lektorkou jógy nebo alespoň trable konzultovat mailem.

Milujeme příběhy. Mohla bys s námi sdílet některé příběhy žen, které tvé lekce navštěvuji ve studiu nebo v rámci on-line kurzu Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě?

Ach. Kéž byste viděly ty jejich rozzářené úsměvy, když skončí lekce. Dostávám taky nádherné a dojemné zpětné vazby mailem. Ženy jsou nadšené z toho, že konečně mají možnost si začít naslouchat a rozumí svým potřebám, takže třeba přestávají používat hormonální antikoncepci a začínají vnímat svůj cyklus opravdově a naplno. Pochvalují si méně bolestivou menstruaci a klidnější PMS.

Měla jsem tu příležitost provázet ženy před otěhotněním, během těhotenství i po porodu. Sdílely mi svoje radosti i starosti. Některé z nich díky tomu, že si začaly naslouchat, opustily práci, která je nenaplňovala, pár z nich dokonce odešlo od svého partnera a věřím, že většina z nich jsou prostě o krok blíž životu svých snů. Jsem fakt šťastná, že Cyklická jóga otevírá dveře. Vzít za kliku a udělat ten první/další krok už ale musíme každá sama.

Jaký je hlavní rozdíl mezi cyklickou jógou a hormonální jógou, o které se v poslední době hodně diskutuje?

Jasně, hele tak hormonální jóga je systém, který vymyslela úžasná Dinah Rodriguez. Dnes má tato dáma 92! let. Její koncept je zaměřený na harmonizaci hormonálního systému v těle a mnoha ženám funguje skvěle na zpravidelnění menstruace a připravení těla pro otěhotnění, když to teda zkrátím. Jedná se o ustálenou sestavu. Sama ji mám vyzkoušenou. Jen mi prostě nevyhovuje rutina a to je jeden z rozdílů oproti Cyklické józe. Tam se jógová praxe mění a přizpůsobuje podle fáze ženy a její energie. V Cyklické józe je to taky hodně i o práci na sobě a vyřešení příčiny problémů.

Jak by pravděpodobně vypadal tvůj život bez poznání cykličnosti?

Jej, ty bláho. Tak to si ani nedovedu moc představit, ale když se zamyslím… Asi bych byla pořád taková ta tryskomyš, pořád bych nestíhala a diář bych měla napěchovaný k prasknutí a jednou za měsíc bych se hroutila nad tím, že jsem zase náladová a že nejsem dost dobrá, protože věci nezvládám ve 120% tempu.

Pokud si zrovna jako tryskomyš připadáš a nejsi v dynamické fázi, na Cyklickou jógu se třeba ještě necítíš, ale co cítíš moc dobře, je, že tímto tempem nejspíš brzy odpadneš, zkus pro začátek 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli, které Alice prakticky shrnula v e-booku, který je ke stažení zdarma.

Teď miluju svůj cyklus. Beru ho jako dar, s tím vším, co přináší. I to zpomalení na konci cyklu, i ty slzy (když se vynoří nějaké téma, co zpracovat), i ty snězené čokolády (když je mi na nic). Pořád je co se učit. A to je vlastně hrozně fajn, no ne?

Máš některou z fází více oblíbenou?

Naučila jsem se mít je ráda všechny. Užívám si plánování a pocitu „zachráním celý svět“ ve fázi Panny. Baví mě být sexy hospodyňka a čarovat v kuchyni ve fázi Matky. Ráda uklízím a třídím se svou Kouzelnicí a čekám, jaké silné téma zase přinese ke zpracování. A miluju zalézt si do pelíšku s termoforem a poslouchat svou intuici, když přijde Vědma. Ani jednu fázi bych za nic nedala, všechny pro mě mají svůj smysl.

Ale kdybyste se zeptaly mého manžela, asi by odpověděl jinak =)

Jak bys sebe samu popsala v aktuální fázi?

Tak jestli myslíš fázi cyklu…tak právě teď prožívám Kouzelnici. Ó, to se píše jedna báseň. Jde to od ruky a mám slinu. Vím, že jindy bych u psaní článku seděla i 2x déle, tak to krásně přišlo. Jinak mi tento měsíc Kouzelnice otevřela téma (ne)spokojenosti v našem novém domečku. A já všem těm myšlenkám naslouchám, nechávám plynout emoce a vím, že teď je nejdůležitější NIC NEŘEŠIT! Tak se snažím nic neřešit, ale raději bych si to měla napsat alespoň rtěnkou na zrcadlo. Vím, že se vyplatí počkat si na hlubší vhledy Vědmy a ono se vše s odstupem ukáže klidnější. Haleluja!

A pokud myslíš fázi životní. Jsem teď máma, manželka, žena, jogínka. Jo, máma je prostě teď na prvním místě a ještě chvíli díky kojení bude a tak to teď s láskou přijímám. Užívám si, jak Štěpánek roste a objevuje vše okolo sebe a jsem šťastná, že můžu být jeho průvodkyní. Těším se, až se časem ty role zase promíchají a budu si moct odskočit na lekci (zacvičit si i učit) nebo na nějaký zajímavý workshop. Teď je to takto a i když je to pro mě výzva, protože času pro sebe je pomálu, neměnila bych. Ani za nic.

Je něco, co bys na závěr chtěla peacheskám posdílet?

Holky, takhle mezi námi, RADUJME SE a ŽIJME! Mám pocit, že věci v životě přichází jako takové vlny. Plujme na nich, ale nenechávejme se jimi semlít. Vše má své řešení.
Mám takovou vizi…že, když jsme my ženy spokojené, zdravé a dosycené, můžeme pak dělat radost dál. Můžeme pomáhat a pečovat o druhé i naši planetu. Tak tedy dělejme se spokojené, buďme zdravé a dosycujme naše potřeby. Cest je spousta. Pro mě je to jóga. Pojďme do toho  a svět (minimálně okolo nás) bude krásnější. Namasté!


Tak to je ovšem krásný závěr.

Napadá tě to samé, co mě?

Pokud myslíš ten úžasný soulad s naším často používaným „Nemůžete zastavit vlny, ale můžete se naučit surfovat.“, tak ano.

Jo jo, přesně to mi probliklo hlavou.

No jo, jsem ráda, že si to tak krásně sedlo.

Holt Alice je neskutečně inspirativní tvor.

Tak jdeme společně tvořit, dámy?!

Více o Alici a Cyklické józe.

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů