Pravá menstruace nebo fejkové krvácení? Poznej rozdíl!

Víš, jak občas někde zaslechneš: „Dostala jsem to po 14 dnech, co jsem komu udělala?!“ nebo „Ona nepoznala, že je těhotná, protože měla pořád menstruaci“, případně „Nedostala jsem to a test mám negativní, musím zajít na gyndu, ať s tím něco udělají“…

No jasně, to je pořád. S tou menstruací není žádná prdel, když si občas dělá co chce.

Nejhorší na tom ale je, že ta je v tom chudák většinou úplně nevinně. Ne každé krvácení totiž je pravá menstruace.

Jak pravá, ona existuje i nějaká fejková?

To si piš!


Menstruaci zažila nebo zažívá každá z nás a často, zvlášť ze začátku, se naše vnímání cyklu omezuje jenom na ni. Upřímně, přehlédnout ji je docela těžké vzhledem k tomu, jak někdy vypadá její průběh.

Zdaleka ne každé krvácení z pochvy ale skutečně menstruací je. Co je to vlastně „pravá menstruace“?

Pravá menstruace

Aby se dala menstruace považovat za pravou, musí jí předcházet ovulace. Vždycky. Při menstruaci se pak odlučuje ta sliznice, která se celý měsíc připravovala na uhnízdění oplodněného vajíčka, ke kterému ale nedošlo.
Jakékoliv jiné krvácení NENÍ menstruace.

A nejčastější situací, kdy k tomuto míchání pojmů s dojmy dochází, je při užívání hormonální antikoncepce.

Při užívání HA

Tehdy krvácení bývá označované jako „pseudomenstruace“ nebo „krvácení ze spádu“. Dojde k němu jen proto, že nastala pauza mezi platíčky (jestli máš antikoncepci, kde se pauza nedělá, pak v tuto dobu zobeš placebo pilulky bez hormonálního účinku, záleží na druhu) a přestala jsi tělu dodávat hormony. Jejich hladina v krvi klesne, což tělo vyhodnotí jako pokyn k odloučení sliznice. Protože ale skoro žádná neroste (což je jeden z efektů působení HA), často je pak menstruace slabá, nebolestivá, naprosto pravidelná, prostě přesně tak bezproblémová, jak ti sliboval gynekolog, když ti antikoncepci předepisoval. Až na jeden malý detail. Že to není menstruace.

V těhotenství

Myslela sis doteď, že těhotenství na sobě poznáš jednoduše podle toho, že se nedostaví menstruace? Ani tohle nemusí být tak docela pravidlem. Ke krvácení totiž může dojít i když se uhnizďuje oplodněné vajíčko. A shodou okolností to může být právě v době očekávané menstruace.


A není to nic výjimečného, setká se ním 20-30 % žen.

Ptáš se, jak teda doprčic tyhle dvě situace odlišit?
Jestli je krvácení jiné než obvykle, aniž by se něco významného v průběhu cyklu dělo (například tě potkala nějaká extrémně stresující záležitost, třeba svatba 😀 ), radši si udělej těhotenský test.

Druhou možností je sledování bazální (klidové) teploty. Náhlé zvýšení hladiny progesteronu po ovulaci se projeví skokovým vzestupem této teploty. Když k otěhotnění nedojde, žluté tělísko (což byl původně folikul, který uvolnil vajíčko) postupně zanikne. Přestane produkovat progesteron, teplota klesne a spustí se menstruace. (Někdy může teplota klesnout až v průběhu menstruace). Při otěhotnění žluté tělísko nezaniká, produkce progesteronu pokračuje a menstruaci (tu pravou) naopak zablokuje. Dále pak postupně navozuje vývoj mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle (ochranná zátka) a tlumí (předčasné) kontrakce dělohy.

Krvácení v pozdějších stádiích těhotenství pak může být způsobeno např. sraženinou, prasklou cévkou v okolí plodu nebo se bohužel může jednat o samovolný potrat. V těhotenství už je ale samozřejmě lepší každé krvácení konzultovat s lékařem.

Kolem ovulace

Dalším druhem krvácení, se kterým se můžeš neplánovaně potkat v gaťkách, a které taky není menstruace, je ovulační krvácení.

V období kolem ovulace se v děložním hlenu můžou objevit nitky krve, lehké špinění nebo zakrvácení. Způsobuje to buď uvolnění vajíčka a nebo je to z toho důvodu, že se děložní čípek poprvé od menstruace otevřel a ven se tak dostaly zbytky krve.

Když tě tedy krvácení překvapí po 14 dnech znovu, dřív než začneš mumlat cosi o karmě a o prdeli a přemýšlet, kdes komu co… Keep calm, s největší pravděpodobností se jedná právě o tohle.


Málokdy dosáhne stejné intenzity jako normální menstruace, za den dva bude pryč a tobě po něm zůstanou tak maximálně další kalhotky do sbírky „nevypratelné – nosím jen když to mám“.


Při sexu/masturbaci

Ke krvácení může občas dojít i po vášnivějším sexu. A ne, teď nemyslíme po nějakých spešl BDSM praktikách.
Takové krvácení může být způsobeno křehkými cévkami, obdařeným partnerem (u těch šťastnějších) nebo lehkým poraněním při nedostatečném zvlhčení. A nebo kombinací všeho uvedeného.

S dostatečným zvlhčením si díky estrogenu poradí tvoje vagina sama. Poševní sekret je produkovaný poševní sliznicí, děložním čípkem, děložní sliznicí i vejcovody. Lubrikační zvlhčení při sexuálním vzrušení ještě navíc zajišťují žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla. Při jeho nízké hladině (např. při užívání HA nebo v menopauze) to ale nemusí stačit.
Pak je fajn použít buď nějaký lubrikant a/nebo se dýl věnovat pořádnému nažhavení.

TIP
Kokosák! Ten můžete s partnerem namazat jak na záda tak… úplně všude. Jen pozor, pokud budete chtít současně použít kondom. Olej může latex poškodit. Kokosák proto jedině v kombinaci s těmi bezlatexovými.

Na posílení cévek zevnitř pomáhá vitamín C. Je možné, že ho máš nedostatek a projevuje se to právě jejich křehkostí. Velký obsah Céčka má třeba acerola, šípky, rakytník nebo černý rybíz. Případně se v lékárně poptej rovnou po Ascorutinu, který se „používá k léčbě zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic při nedostatku vitaminu C v organismu“. Je volně prodejný, ale příroda to teda úplně není.

TIP
Vysoké dávky vitamínu C nebo Ascorutin se taky dají použít, když si chceš menstruaci o pár dnů oddálit. Není to sice nejspolehlivější metoda, jestli tě ale čeká nějaká událost, kdy se ti „teta Irma“ na návštěvě úplně nehodí, za zkoušku to stojí. A někdy je každý den dobrý.

Metod k oddálení menstruace existuje víc, věnovaly jsme jim samostatný článek Ready for summer: Jak oddálit menstruaci.

POZOR! Krvácení po sexu může naznačovat i jiné a o dost závažnější zdravotní problémy, z nichž nejhorší variantou je i rakovina děložního čípku. Proto se o něm nezapomeň zmínit svému gynekologovi.

Po vyvolávačce

Čekáš, vyhlížíš, po každém píchnutí v podbřišku běžíš na záchod, jestli už… a nic, ani kapka. Možná už máš v ruce třetí negativní těhotenský test, možná bezpečně víš, že k početí dojít nemohlo, leda bys čekala Ježíše Krista. Obojí může být dost znepokojivé.

Takže nejdřív hlavní věc – to, co se ve skutečnosti zpozdilo nebo k tomu vůbec nedošlo, není menstruace, ale ovulace. Opožděná nebo chybějící ovulace je příčina a opožděná nebo chybějící menstruace je až ten viditelný (i když v tomto případě spíš neviditelný) následek.

Proč se tak děje?

Tělo se sice primárně chce rozmnožovat, jenomže taky ví, že to není úplně lážo plážo proces, spíš naopak. Je to 9 měsíců práce za (na) dva. Ví, že bude potřebovat vhodné prostředí, spoustu živin a energie. A když tělo vidí, že momentálně máš co dělat sama se sebou, ne tak s dalším příživníkem, prostě plodnost dočasně vypne nebo posune, až se situace zlepší.

Takhle reaguje např. na velký a/nebo dlouhodobý stres, nedostatek kvalitní stravy a důležitých vitamínů a minerálů, extrémně náročnou fyzickou (i sportovní) aktivitu, aktuální onemocnění a podobně. Je to vlastně úplně logické. Být zdravá znamená být plodná, a obráceně.

A tak se, ani nevíš jak, ocitneš na gyndě, kde ti v takovém případě často nabídnou právě už zmíněnou vyvolávačku. Injekci, obsahující dávku progesteronu, který by po ovulaci přirozeně produkovalo žluté tělísko. Injekci, po které se ti ta menstruace konečně spustí.

Ale ty teď už víš, že to žádná menstruace nebude, co?

Kdyby sis každopádně chtěla krvácení (ať už jakékoliv) zpříjemnit, tím nejjednodušším způsobem je padnoucí menstruační pomůcka. Jejich kompletní výběr jsme sepsaly do e-booku 6+1 menstruačních pomůcek, který si můžeš zdarma stáhnout přímo tady >>>


Tak už v tom máš jasno? Věřím, že jo a holky taky. Protože zas… je to jen způsob, jakým s námi naše tělo komunikuje. A shodou okolností se ten nejlepší komunikační kanál nachází přímo pod naší sukní. 🙂

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů