Jak to funguje: Nitroděložní tělísko

Máš zkušenost s nitroděložním tělískem?

Osobní ne, ale něco o něm mi v paměti utkvělo. Když jsem zjistila, JAK tělíska vlastně fungují. Přiznám se, že to mě dost překvapilo a nejsem si jistá, jestli úplně příjemně. Čti a uvidíš sama.

Tak teďka nevím, jestli se mi do toho ještě chce. Se říká, že „někdy lepší nevědět“, ne?

Věř mi, že v tomto případě je rozhodně lepší vědět!


Nitroděložní tělísko je druh antikoncepce, která se vkládá děložním hrdlem dovnitř dělohy. Jeho antikoncepční účinek spočívá ve využití imunitní reakce organismu na přítomnost cizího tělesa. Tělo v obraně před tímto tělesem reaguje zánětem uvnitř dělohy, který se projevuje zvýšenou produkcí bílých krvinek. Bílé krvinky se snaží zlikvidovat vše, co do dělohy nepatří. Což se jim v případě tělíska sice nedaří, v případě spermií jsou ale mnohem úspěšnější. Přítomnost bílých krvinek brání jak pohybu spermií, tak jejich schopnosti oplodnění.

Jako příklad si představ třeba třísku v prstu. I když s ní nebudeš nic dělat, tělo ji díky obranným mechanismům za nějakou dobu samo vyloučí. A občas se mu to podaří dokonce i u toho tělíska. Ono se sice říká, že „vypadlo“, ale děloha není kapsa že.

Z čeho se vyrábí

Tělíska se vyrábí z plastových hmot, existují ale i celokovová, hitem poslední doby je paměťový drát. Dovnitř pochvy pak z dělohy vedou vlákna, která usnadňují vyjmutí. Do dělohy jej zavádí lékař, a to většinou v době, kdy končí menstruace, děložní čípek je totiž v tuto dobu otevřenější než jindy. Tělísko se vsune tenkou trubičkou dovnitř, kde opět získá svůj tvar. Zákrok se provádí bez anestezie, pro některé ženy je zcela bezbolestný, jiné ale mohou vnímat bolest stejně jako další nepříjemné pocity.

Víš, že tělíska můžou mít různý tvar?
Když se řekne nitroděložní tělísko, nejspíš si představíš to klasické ve tvaru písmene „T“, jsou ale i jiná. Gynefix je měděné tělísko ve tvaru šňůrky, na které jsou navlečené měděné válečky. Toto tělísko ti gynekolog při zavedení ještě navíc přichytí k děložní stěně. Novinkou je pak tělísko IUB Ballerine. Tato nitroděložní 3D kulička je vyrobena ze speciální slitiny (nitinol) s tvarovou pamětí. Na tuto polymerem potaženou slitinu je umístěno několik měděných perel. Pružný kulatý tvar bez ostrých zakončení umožňuje nitroděložní kuličce v děloze zaujímat ideální pozici, čímž předchází podráždění nebo poškození dělohy. Bohužel ale právě díky tomu dochází častěji k vyloučení.

Postfertilizační efekt

Jak sama vidíš, tělísko neovlivňuje hormonální pochody ve tvém těle. Což ale zároveň znamená, že probíhá i ovulace a může dojít k oplodnění. Primárním mechanismem působení je sice vyhubení spermií, pokud ale tento mechanismus selže, nastupuje potratový efekt. Tak jak bílé krvinky (a případně kov) působí na spermie, působí i na oplodněné vajíčko. To je buď zlikvidováno rovnou, nebo kvůli nízké sliznici v děloze stejně nemá kam zahnízdit. Tím se zvyšuje i riziko mimoděložního těhotenství. A to není žádná prd*l.

Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství je závažný a život ohrožující stav, kdy se zárodek uhnízdí mimo děložní dutinu, nejčastěji právě ve vejcovodu (95–98 %), případně ve vaječníku nebo v břišní dutině a vzácně v oblasti rohů dělohy nebo v děložním hrdle. Takovéto těhotenství se projevuje standardně – menstruace se nedostaví, těhotenský test je pozitivní. To, že je embryo uhnízděné mimo dělohu, se pozná až při prvním ultrazvukovém vyšetření.

Pokud i tak k otěhotnění a zahnízdění vajíčka dojde, tělísko se ponechává na místě, nachází se totiž v dutině děložní, zatímco plod se vyvíjí v děložní stěně, takže nehrozí riziko poškození. Přesto je v této situaci zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Někteří gynekologové nedoporučují při zavedeném tělísku používat tampony nebo menstruační kalíšek z důvodu nechtěného vytažení – u tamponu namotání vláken, u kalíšku vytažení podtlakem. Navíc trčící vlákna mohou překážet partnerovi při styku, což se ale dá řešit zastříhnutím. Vláken – ne partnera.

Tělísko se zavádí na 3–5 let, proto se doporučuje ženám, které si v blízké době nepřejí otěhotnět a mají stálého partnera. Promiskuita zvyšuje riziko infekce.

Vybírat si můžeš jak mezi tvary, tak mezi hormonální a nehormonální variantou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nehormonální tělísko

Vyššího účinku je u těchto tělísek dosaženo pomocí mědi, případně jiného kovu (používá se stříbro, slitina zinku a stříbra, zlato). Přítomnost kovu zvyšuje shlukování bílých krvinek v děloze a působí na spermie toxicky. Jenže nejen na spermie, toxicky působí i na celou oblast. Následkem pak bývá zvýšení délky a intenzity krvácení během menstruace, a to až o jednu třetinu! Může také způsobovat nebo zvyšovat bolestivost menstruace. Proto není vhodné pro ženy s už tak silnou nebo bolestivou menstruací. Měď navíc nepůsobí toxicky jen na spermie, ale také na buňky okolo. Jako každá látka, i kov obsažený v nitroděložním tělísku může alergizovat. Pokud je alergie na určitý kov známá již před zavedením, volí se tělísko s jiným kovem. Pokud tělísko tělu „nesedne“, je buď samo vypuzeno, nebo je vyndáno lékařem.

Hormonální tělísko

Hormonální tělíska působí na stejném principu jako nehormonální – vytváří zánět v děloze. Namísto kovu ale obsahují rezervoár, ze kterého se uvolňuje hormon levonorgestrel (syntetický progesteron). Ten navíc způsobuje:

• zahuštění hlenu děložního hrdla,
• tlumí pohyblivost spermií uvnitř dělohy a vejcovodů,
• brzdí růst děložní sliznice, čímž brání uhnízdění vajíčka.

Na rozdíl od nehormonálního tělíska, s tímto druhem naopak často menstruační krvácení vymizí úplně. Bezprostředně po zavedení ale obvykle nastává slabé krvácení, které může trvat až 3 měsíce. Toto krvácení je způsobeno vlivem hormonů na děložní sliznici, funkce vaječníků zůstává zachována. Hormony působí lokálně, takže se nedostávají do krevního oběhu v takové míře jako při užívání např. pilulek.

Kontraindikací k oběma uvedeným tělískům je nevysvětlitelné krvácení z dělohy a vrozené vady dělohy.

Tak co, už v tom máš jasno? Bereš tělísko se všemi jeho klady i zápory? Yess, pak je to ta pravá volba pro tebe! Ale jestli ne a chceš vědět, jaké máš další možnosti ve výběru antikoncepce, mrkni na náš e-book Moje antikoncepce. Moje volba. Protože tam už si vybereš určitě. 😉

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů