Jasně, jsme si vědomy, že tohle omíláme pořád dokola. Zároveň jsme si vědomy, že žijeme tak trošku v bublině. Bublině, ve které “naše holky” vědí, co je to pravá menstruace, ovulace, luteální fáze, délka cyklu, zdravý cyklus, apod. a z těchto základních znalostí vycházejí. Proto pokud teď nevíš, o čem je řeč, doporučujeme přidat se do bubliny. Toto je totiž základ, od kterého se odvíjí správná diagnostika.
Když jdeš ideálně 1x za rok na preventivní prohlídku ke gynekologovi, nahlašuješ první den poslední menstruace, tzn. 1. den posledního cyklu. Aby byla menstruace pravou, musí splnit jednu zásadní podmínku, o které se v ordinaci už tolik nemluví. Pravé menstruaci musí předcházet OVULACE.
Pravé menstruační krvácení nebo krvácení ze spádu?
Nejčastější situací, kdy k tomuto míchání pojmů s dojmy dochází, je při užívání hormonální antikoncepce. Tehdy krvácení bývá označované jako „pseudomenstruace“ nebo „krvácení ze spádu“. Dojde k němu jen proto, že nastala pauza mezi platíčky (náplastmi, kroužky, …) a přestala jsi tělu dodávat hormony. Jejich hladina v krvi klesne, což tělo vyhodnotí jako pokyn k odloučení sliznice. Protože ale skoro žádná neroste (což je jeden z efektů působení HA), často je pak menstruace slabá, nebolestivá, naprosto pravidelná, prostě přesně tak bezproblémová, jak ti sliboval gynekolog, když ti hormonální antikoncepci předepisoval. Až na jeden malý detail. Že to není menstruace. K uvolnění vajíčka (ovulaci) nedošlo.
Diagnostika zní hodně divně, smrdí už tak trochu průserem, že jo? Své zdraví, a to ženské obzvlášť, ale ze zkušenosti řešíme až ve chvíli, kdy nějaký problém je. Máme dobrou zprávu, být tomu tak nemusí. Své cykly můžeme mít doslova ve svých rukou a není to žádná věda. Na základě předchozího odstavce, ale tato “self diagnostika” nemůže sloužit tam, kde jsou do těla dodávány hormony uměle, teď už víš, proč.
Neužívat hormony, když se o svém těle chceš dozvědět, jak funguje, je jedna věc. Abys svůj cyklus mohla označit jako zdravý, je třeba ovulaci v každém jednom potvrdit. Platí tady totiž “co kus, to originál”. Tím teď nemyslíme každou jednu z nás, i když i zde to platí. Ale každý cyklus je jedinečný a odráží naše aktuální žití. Je to logické.
Pokud jsme zdravé a vše funguje tak, jak má, jsme i plodné a naopak. Pokud jsme v nepohodě, nemocné, první, co se “vypíná”, je plodnost. Příroda to vymyslela chytře a asi není třeba tento princip sáhodlouze popisovat. Tady platí zdravý selský rozum.
Tady na prvním místě doporučujeme bazální tělesný teploměr, ze kterého lze odečíst dvě desetinná místa, tabulku pro zapisování cyklu a chuť dozvědět se o svém těle víc. Taky nutnou dávku odhodlání, které vydrží minimálně jeden cyklus, ideálně ale tak tři.
Ať tě neuvedeme v omyl. Pro diagnostiku vycházíme ze znalostí symtotermální metody. Ve dvou předchozích článcích Symtotermální metoda aka underground v antikoncepci a Symtotermální metoda v praxi jsme ji rozebíraly z pohledu antikoncepce. Je ale skvělá pomocnice, když se chceme o našem těle dozvědět maximum a co se tak bavíme s holkama, zaleknou se pravidel potřebných právě pro potřeby používání jako antikoncepce a zahodí tak, bohužel, její potenciál, který v ní nepopiratelně je a pak se plácají v diagnózách, aniž by měly něco tak důležitého a hlavně nenahraditelného ve svých rukou.
Proto nabízíme náš čas v rámci individuálních on-line konzultací zdarma, které budou probíhat ve středy 6., 13. a 20. 1. 2021. Pokud bys chtěla probrat svoji situaci týkající se ženského zdraví, řešíš nějaký „problém“ nebo jen nálepku a chtěla bys to probrat a posunout se dál, stačí si o ni napsat na e-mail podsukni@peaches.cz, kapacita je logicky omezena.
Myšlenka je jednoduchá. Tuhle “práci” za tebe nikdo neudělá, zároveň ale víme, že podpora v začátcích je důležitá. Převzít odpovědnost za své ženské zdraví je navíc velký krok a my už z praxe víme, že tahle self diagnostika je jednoduše jediná všeříkající a dlouhodobě udržitelná.
To nemůžeme říct ani o ovulačních testech, ani ultrazvukovém vyšetření u gynekologa. Čůrat na papírky a důvěřovat kolísající hladině luteinizačního hormonu (LH) můžeš sice v pohodlí domova, otázkou je, jak dlouho tě to bude bavit, o odpadu nemluvě. No a chodit ke gynekologovi cyklus co cyklus den co den okolo odhadovaného termínu ovulace, to není reálné už vůbec.
Takže pokud se ti zdá, že lobbujeme za měření bazální tělesné teploty a poznání každičkého jednoho tvého cyklu, nezdá se ti to a hrdě se k tomu hlásíme. To jediné nám totiž dává z praxe smysl.
Stejně jako cyklus nerovná se jen menstruace, při doplnění znalostí o ovulaci nám toho náš cyklus řekne mnohem víc o našem ženském zdraví. Luteální fáze je počet dní od ovulace po poslední den cyklu před další pravou menstruací. Důležitá je její délka, která odráží ženské zdraví.
Jak už jsme si řekly, zdravá žena = plodná žena = délka luteální fáze 12 – 16 dní. Pokud je luteální fáze kratší, při oplodnění vajíčka se snižuje pravděpodobnost jeho uhnízdění v děloze. Naopak, pokud je delší a bazální tělesná teplota se drží vlivem progesteronu stále výš než před ovulací, dělat si těhotenský test je jen takovým ujištěním, že jsi těhotná.
Teď už teda víme, co je zdravý cyklus. Pokud ne, přečti si znovu odstaveček o luteální fázi. Tím můžeme směle vyvrátit mýtus tabulkových 28 dní. Holt doby, kdy bychom žily v souladu s přírodou jsou dávno pryč a než se přepíšou učebnice pro gynekology čekat nebudeme, no. Zároveň na jejich obranu nemůžeme čekat, že když nemáme v ruce informace o svých cyklech my, nezbývá jim nic jiného, než nás “hodit do tabulky”. Máš v tom jasno jednou provždy?
Pro sichr. Délka cyklu může být jakkoliv dlouhá. O jeho zdraví vypovídá potvrzená ovulace a zdravá délka luteální fáze. Co se může měnit, je počet dní před ovulací, proto můžou zdravé cykly trval rozdílně dlouho. Nejsme stroje.
Jak jsme psaly, tělo je moudré a jakýkoliv nesoulad nám hned odzrcadlí. Zároveň ale žijeme v 21. století, době zrychlené a ne vždy v souladu se sebou. Minimálně tedy můžeme s myšlenkou na své ženské zdraví žít a maximálně ho podporovat tím, co mu dělá dobře.
Dostatek kvalitních základních potravin, čerstvého vzduchu, přirozeného pohybu a kvalitního spánku, to je základ, bez kterého se neobejdeme a pokud není, nemůžeme čekat zázraky. Pokud to ale fakt zrovna nejde, nepokazíme nic doplňky stravy. Na zdraví cyklu mají pozitivní vliv ty s pupalkou nebo mateří kašičkou. Co zrovna tobě udělá dobře je nejlepší otestovat a subjektivní pocit nahradit záznamem a stát se tak na chvíli nebo třeba už napořád biohackerkou.
Pomocník při užívání
Záznam, o kterém mluvíme, má jasně daný protokol, aby se dal vyhodnocovat v daném cyklu a zároveň se s ním dalo pracovat i v čase minulém a vzít si z něho něco do budoucna. Navíc má sexy podobu a jeho používání tě prostě bude bavit.
O tom to je. Převzít zodpovědnost za své ženské zdraví, mít jasno v základech a hlavně, mít vše černé na bílém. Pokud bychom věděly o něčem, co by mělo větší vypovídací schopnost, psaly bychom o tom, na to se spolehni. Aplikace či minipočítače jsou skvělá věc, ale i uživatelky těchto vychytávek se nakonec vrací k základům, pokud chtějí ze záznamu zrovna o svém těle vymáčknout maximum.
Tady bychom mohly článek ukončit a být spokojené. Výše uvedené je prostě základ, bez kterého nedoporučujeme pouštět se do dalších velkých akcí. Vycházejme ale z toho, že už třeba tyto základy zmáklé máš a chceš mít kam sáhnout v případě, že budete chtít s partnerem miminko.
Ty přirozené hormony, opakujeme. V průběhu cyklu se nám v těle mění, proto díky nim v cyklu můžeme číst. Doplňkovou diagnostickou metodou, kterou provádí gynekolog z odebrané krve, je tzv. hormonální screening. Proč nepředbíhat a brát ho opravdu jako doplňkovou ke své self diagnostice?
Provádí se 2. – 5. den cyklu, proto pokud chybně určíš 1. den pravého menstruačního krvácení, nebude mít vypovídající schopnost a může ti udělat v hlavě pěkný galimatiáš. Pokud už máš v rukách alespoň tři zmiňované záznamy, je to rozšíření informací, na základě kterých se můžeš posunout dál. Kolikrát stačí i ujištění a udělání si fajfky aka tohle cajk.
Průchodnost vejcovodů je možné ověřit více způsoby. Je ale nutné objednat se tak, aby vyšetření bylo provedeno po menstruaci, ale zároveň před ovulací. A zase jsme u toho, že znalost svého cyklu je základ, aby měly výsledky vyšetření vypovídající schopnost.
Mně byla doporučena mou gynekoložkou hysterosalpingografie (HSG). Provádí se ambulantně na základě žádanky od gynekologa, bez narkózy, pod rentgenem. Nebylo to nic moc příjemného, ale zároveň žádná hrůza. Neznáme prostředí, neznámý personál, tomu asi neholduje žádná z nás.
Vyšetření probíhá tak, že si lehneš na rentgenový stůl, na děložní čípek lékař mechanicky nasadí nástroj, kterým je vedena právě přes čípek kontrastní látka. Ta pod rentgenem přímo na obrazovce, kterou vidíš, projde dělohou a vejcovody a rozplyne se do dutiny břišní. Trvá to několik málo minut, pak si ještě poležíš na pokoji a po konzultaci výsledků s lékařem někdy po obědě odcházíš domů.
Hormonální jóga a bylinky
My ženy jsme neskutečné. Když se náhodou nedaří počít, zkoušíme vše možné. Dokonce i takovým způsobem, že plácáme páté přes deváté a někdy si naopak můžeme uškodit. Začít cvičit hormonální jógu, nasadit bylinky. Brzdi, holka! Pokud máš zdravý cyklus bez diagnózy, obojím si můžeš svůj cyklus parádně rozhodit a to co? Nechceš. Navíc když si nasadíš vše najednou, budeš vědět kulové, co zabralo a co naopak ne. V tomto směru se k protokolu aka záznam přidává i čas, který je tvůj přítel, ne nepřítel, jak často slýcháváme.
To se lehko řekne, jasný. Ale ženské hormony jsou s hlavou propojené. Takže sebe samu na první místo. Co ti dělá dobře? Sepiš si to, praktikuj to.
Občas se setkáváme i s argumentem, že když žena podle svých záznamů ví, kdy ovuluje, vytrácí se ze sexu spontaneita. Ano, může, ale rozhodně z vlastní zkušenosti ne vždy. Záleží na aktuálním rozpoložení.
Pořád ale převládají spíše plusy než minusy. Budiž odměnou, že když se v zaznamenaném cyklu “zadaří”, víš tím pádem, kdy došlo k početí. Na gynekologii můžeš nahlásit korigovaný termín měsíčků a předejít tím chybnému výpočtu stáří plodu (odeslání na revizi, vyvolání porodu).
Cesta k miminku je u každého páru jedinečná a pokud snad má být krkolomnější, rozhodně nás má něco naučit. Nesmíme ale zapomínat, že jsme na to dva. Pokud už jsi se svými cykly kámoška, není od věci zapojit do procesu i partnera. Je fascinující vidět, jak ženské tělo funguje.
Příchod menstruace určitě lépe zvládnete, když si celý cyklus zpětně vyhodnotíte. Zároveň si můžete popovídat, jak aktuálně případný příchod miminka oba vnímáte a klidně si dovolte přiznat, že ač jste si řekli, že jste na miminko připraveni, teď zrovna se na to necítíte. Záznamy vám poslouží opět zpětně, když vás přepadne depka, že to “snažení” trvá déle, než jste si představovali.
Společná plodnost jsme říkaly, takže nakládat si na bedra, že všechno je to o mně, je nesmysl. Tak jako my chodíme ke gynekologovi, partner by měl navštívit urologa a vyloučit minimálně varikokélu. Jde o rozšíření žil žilní pleteně, která odvádí odkysličenou krev z varlat do břicha. Podobný stav, jako jsou křečové žíly na nohou.
V některých případech varikokéla ovlivňuje plodnost mužů. Zpomalený odtok krve způsobuje zvyšování teploty v okolí varlat. To má negativní vliv na zárodeční buňky varlat, dochází tím ke snížení produkce spermii a zhoršení jejích kvality.
Spermie se tvoří ve varlatech, kde musí být teplota o asi dva stupně nižší, než je v okolním těle. Pokud se tedy muž bude vyhýbat horkým koupelím, sauně a hlavně bude nosit trenýrky a volné kalhoty, umožní tím lepší tvorbu spermií.
Zároveň jsou pro stavbu semenných buněk důležité některé stopové prvky. K těm nejdůležitějším patří selen a zinek. Tam, kde snad jsou nějaké pochybnosti o možné snížené plodnosti, doporučuje se tedy pravidelně a vyváženě se stravovat a stravu doplnit i o některé vitamínové doplňky.
Ejakulát a žádané sperma se získává masturbací, kdy se množství ejakulátu dá zhodnotit i co do objemu, kvality, vzhledu, dá se přepočítat množství spermií na určitou objemovou jednotku, stejně tak pohyblivost spermií.
Co je důležité a o čem se nemluví. Spermie se tvoří cca 3 měsíce, takže v době odběru a vyhodnocení výsledku odráží minulý stav. I v běžném ejakulátu je jisté procento vadných spermií. Některé nejsou pohyblivé, jiné mají dva bičíky, chybí jim dostatečné zásoby energie či mají nějakou deformaci.
Navíc tak jako pokaždé naměříme jiný tlak a pulz u člověka, tak kolísá i hodnota spermiogramu u muže. Zda tato zkušenost stojí za to, posuďte sami.
A když jsme oba zdraví jako rybky, je třeba zabrouzdat trošku do eza. Kecáme, nemusíš se hned účastnit ženských kruhů a partnera posílat pro změnu na ty mužské. Pokud jsi ale žena spíš racionální a v mužské energii, určitě se neboj vyzkoušet přenechat toto pomyslné žezlo svému milému a do ženskosti se uvolni. Možná to nepůjde hned, projdete si třeba pár karamboly, ale za zkoušku to rozhodně stojí.
Jedno víme jistě, i když to žádná z nás nechce slyšet. Vše se stane ve správný čas a až zpětně si holt budeme schopné přiznat. “Ano, přesně takto to mělo být”. A je docela jedno, jestli to trvalo tři měsíce nebo tři roky.