CHYTRÉ HRAČKY – BUDOUCNOST ANTIKONCEPCE?

Nedávno jsem někde četla, že mileniálové jsou prý poslední generace, která ví, že internet se dá i vypnout.

Ty volee, to mi snad ani neříkej, připadám si stará.

Já ne, ale „stará konzerva“, to teda jsem. Zároveň si už bez smartphonu asi dnešní život představit nedokážu. A je možné, že brzy si z něj budeme řídit nejen chytrou domácnost, ale třeba i vlastní plodnost.

No povídej ty Orwelle!


9. května 1960 americká FDA schválila první antikoncepční pilulku na světě. Možnosti plánování početí a obecně informovanost o nich byla v té době téměř nedostupná. Taky tvoje babička měla 6 a víc sourozenců, z nichž někteří zemřeli při porodu nebo v dětském věku? Dnes už si to asi nedokážeme představit, ale tenkrát to bylo naprosto normální. Úlohou ženy bylo rodit děti a starat se o ně. Jestli ji to naplňovalo a byla šťastná? Who cares?

Proto si asi dovedeš představit, jak přelomově musela zafungovat pilulka, která ženě umožnila sama se rozhodnout kdy, kolik a jestli vůbec bude mít děti. Zásadním způsobem tak přispěla k zrovnoprávnění žen a mužů a postupně ji po celém světě začaly užívat miliony žen.

Ať už ji z dnešního pohledu založeném často na osobní zkušenosti vnímáme pozitivně nebo negativně, tuto zásluhu jí neodepřeme.

Zdroj: istockphoto.com

Přestože složení pilulek se od dob vzniku změnilo a obsah hormonů výrazně snížil, s užíváním hormonální antikoncepce se dodnes pojí velké množství vedlejších nežádoucích účinků. Počet jejích uživatelek se i z tohoto důvodu každým rokem snižuje. V České republice byl od roku 2008 zaznamenaný pokles o celých 25 %.

Zdroj: ÚZIS

Když dál vezmeme v úvahu zvyšující se počet žen, které mají po vysazení s otěhotněním problém a nakonec přidáme ještě vliv vyplavovaných hormonů na životní prostředí, sečteno podtrženo, pilulka je v dnešní době už prostě out.

Post-birth control syndrome
„PBCS“ je termín, který označuje soubor projevů a příznaků, které se objevují po ukončení užívání hormonální antikoncepce. Mezi specifické příznaky syndromu patří bolesti hlavy, vypadávání vlasů, výkyvy nálady, úzkost a deprese, akné, dysregulace cukru v krvi, poruchy trávení a nepravidelná nebo úplně chybějící menstruace. Tyto příznaky se obvykle objevují během prvních čtyř až šesti měsíců po ukončení užívání hormonální antikoncepce.

Jak se budou chránit naše dcery?

Zahrajme si teď na vizionáře a mrkněme, kterým směrem by se antikoncepce mohla vyvíjet.

Jasný trend poslední doby – chceme se vracet k přírodě. Nemusíme ale kvůli tomu hned zpátky na stromy. Naopak. Můžeme moderní technologie zkombinovat se znalostmi o našem těle a využít tak potenciál obou na maximum. Návrat k přírodě, ale o level up. A oblast antikoncepce není výjimkou.

Přirozená antikoncepce 2.0

Znalosti fyzických procesů a projevů našeho těla byly základem pro vznik různých metod označovaných jako tzv. „přirozená antikoncepce“.

Přirozenost spočívá v tom, že své tělo jen pozorujeme, aniž bychom do jeho pochodů jakkoliv zasahovaly. Díky pozorování konkrétních příznaků se orientuješ se ve svém menstruačním cyklu. Víš, kdy se tělo chystá k ovulaci, kdy zhruba probíhá a taky že už je po ní. Přesně víš, kdy teoreticky můžeš otěhotnět a kdy zaručeně ne. K ovulaci totiž dochází jen jednou jedinkrát za celý cyklus (nebo vícekrát ale v rámci několika hodin – dvojčata a vícerčata welcome 🙂 ). Zároveň zohledňuješ, jak dlouho jsou oplodněníschopné spermie tvého partnera.

Informace ti tělo poskytne samo a pak už je jen na tobě a tvém partnerovi, jak s nimi naložíte. Díky tomu, že se dá metoda využít jako antikoncepce a nebo naopak na podporu početí, se někdy můžeš setkat i s pojmenováním „přirozené plánování rodičovství“.

Nejspolehlivější metodou přirozené antikoncepce je symptotermální metoda. Při jejím praktikování se sledují dva ukazatele – bazální teplota a cervikální hlen. Díky tomuto pravidlu dvojí kontroly je zajištěna její vysoká spolehlivost, při správném užití celých 99,6 %. Což téměř dosahuje udávané spolehlivosti hormonální antikoncepce (99,8 %), a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků, při zachování našeho přirozeného cyklu.

Více o symptotermální metodě se dočteš v článcích Symptotermální metoda aka underground v antikoncepciSymptotermální metoda v praxi.

Do metody se můžeš pustit hned a stačí ti k tomu bazální teploměr, papírová tabulka (nebo aplikace v mobilu) a znalost pravidel.

K měření a vyhodnocování příznaků ale existují i pomůcky založené na moderních technologiích.

Minipočítače – Naturcompy

Pod značku NaturComp patří přístroje Lady-Comp, Lady-Comp Baby, pearly a daysy. Všechny slouží k určení plodných a neplodných dnů pomocí měření ranní bazální tělesné teploty v ústech. Naměřená data jsou pak porovnána se statistickými údaji více než milionu cyklů a určí nejen plodné a neplodné dny, ale i den ovulace.

V praxi to vypadá tak, že ti v přístroji každé ráno ve stejnou dobu pípne budíček, ty strčíš teploměr pod jazyk, přístroj teplotu zaznamená a zobrazí značku předpovídající tvoji plodnost na nejbližších 24 hodin.

červená: plodný den
zelená: neplodný den
žlutá: fáze učení, nejistota. Objevuje se, než se počítač seznámí s tvými cykly.

Pro zachování spolehlivosti je třeba mít naměřený určitý počet dní/cyklů, aby mohlo dojít k vyhodnocení a taky je nutné měřit každý den. I když ale vynecháš, minipočítač chybějící hodnoty doplní podle výpočtu. Umí taky eliminovat nepravděpodobné hodnoty, např. při horečce.
Udávaná spolehlivost je 99,3 %.

Lady-Comp

„Lady-Comp byl zkonstruován týmem gynekologů, programátorů a inženýrů na základě nejnovějších poznatků z oblasti přirozeného plánování rodičovství a velkého množství statistických dat pocházejících z klinických výzkumů za posledních 30 let.“

Zdroj: https://www.naturcomp.cz/product/lady-comp/
  • měření bazální teploty po probuzení
  • zadání dat o menstruaci přímo do přístroje
  • zobrazuje teplotu, menstruaci, plodnost
  • náhled plodnosti v minulosti, současnosti + prognóza do budoucnosti
  • možnost zapisovat osobních údajů do kalendáře
  • možnost stažení dat i tisku dat
  • ukazatel těhotenství od 15. dne od početí

Pořizovací cena: 11.900 Kč
Kde koupíš: https://www.naturcomp.cz/product/lady-comp/

Lady-Comp

Lady-Comp Baby

„Lady-Comp Baby funguje na stejné principu jako Lady-Comp. Navíc ale párům, které mají problém s otěhotněním, poskytuje podrobnou analýzu cyklu, díky které je možné odhalit případné hormonální poruchy. Lady-Comp Baby tedy může sloužit jako velmi účinný diagnostický nástroj, např. pro gynekologa.“

Zdroj: https://www.naturcomp.cz/product/lady-comp-baby/

Oproti základnímu modelu navíc umí:

  • zobrazovat pravděpodobné těhotenství již po 4–5 dnech od početí
  • potvrdit těhotenství od 15. dne
  • na začátku každého cyklu zobrazit nejvhodnější datum pro početí
  • červeným blikajícím světlem předem oznámit ovulaci
  • předpovědět plodnost pro následujících 6 dní
  • indikovat nejpravděpodobnější dny vhodné k početí chlapce nebo dívky

Shromažďuje také informace o cyklu:

  • celkový počet měřených cyklů
  • délka cyklu
  • navýšení teploty v cyklu
  • počet dní se zvýšenou teplotou
  • počet anovulačních cyklů
  • rozsah ovulace v +/- dnech

Pořizovací cena: 13.900 Kč
Kde koupíš: https://www.naturcomp.cz/product/lady-comp-baby/

Lady-Comp Baby

Nízkonákladovými verzemi jsou varianty pearlydaysy.

Pearly

Pearly je kapesní verze minipočítače. Má funkce lehce osekané, pro určení plodného a neplodného období ale využívá stejný algoritmus jako ostatní.

Pořizovací cena: 8.990 Kč
Kde koupíš: https://www.naturcomp.cz/product/pearly/

pearly

daysy

„Daysy je jednoduchá, designově vyladěná, nízkonákladová verze minipočítače sloužící k určení plodných a neplodných dnů. Pro zobrazení naměřených dat minipočítač propojíte s chytrým telefonem či tabletem pomocí jednoduché aplikace, která zobrazí výsledky měření v přehledném kalendáři. Máte tak přehled o svých plodných a neplodných dnech stále u sebe. Kalendář si může navíc zobrazit ve svém telefonu i Váš partner.“

Zdroj: https://daysy.cz//

Opět pracuje se stejným algoritmem jako všechny ostatní verze. Daysy ale neobsahuje žádný displej ani tlačítka, vše ovládáš přes aplikaci spárovanou přes Bluetooth. Mimochodem, tahle pomůcka získala ocenění reddot design award winner pro rok 2019.

Pořizovací cena: 7.900 Kč
Kde koupíš: https://daysy.cz/

daysy

Výhodou minikompů je, že se nemusíš učit pravidla metody. Na druhou stranu, zodpovědnost za správné vyhodnocení vkládáš do rukou techniky.

Pokud by ses raději spoléhala na vlastní vyhodnocení, zároveň si ale nejsi jistá, jestli zvládneš dodržovat podmínky pro vypovídající ranní měření (protože např. pracuješ na směny, přes noc kojíš nebo se jen nechceš muset ráno budit na povel a první co dělat, tak měřit teplotu), existuje takový kompromis.

Chytré teploměry

iFertracker

iFertracker je chytrý teploměr, který si večer přilepíš do podpaží, kde ti po celou dobu spánku měří teplotu. Ráno přístroj spáruješ s aplikací v mobilu, přeneseš naměřená data a teprve ta použiješ k vyhodnocení.

Pořizovací cena: 2.799 Kč (balení obsahuje 30 náplastí)
Kde koupíš: https://www.raiing.cz/ifertracker-2/

iFertracker

Tempdrop

Na podobném principu funguje Tempdrop, čidlo se jen nelepí náplastmi, ale navléká se na náramku na paži. Tempdrop si můžeš objednat z USA.

Pořizovací cena: od 159 $
Kde koupíš: https://www.tempdrop.com/

Tempdrop

Ava

Hodinky/náramek Ava ke zjištění průběhu cyklu měří kromě teploty ještě další fyziologické parametry:

  • klidovou tepovou frekvenci
  • poměr variability srdeční frekvence
  • frekvenci dechu
  • průtok krve

Všechny ukazatele mají svůj typický průběh odvíjející se od fáze cyklu. Díky tomu jsou výsledky ještě přesnější. Neumisťuje se do podpaží, ale máš ho přes noc normálně na zápěstí. Ráno opět jen stačí spárovat s aplikací v mobilu.

Avu si můžeš objednat ze Švýcarska.

Pořizovací cena: 269 €
Kde koupíš: https://www.avawomen.com/

Ava

Teploměry jsou užitečné nejen při nepravidelném spánku, ale taky pokud máš nepravidelné cykly, např. při PCOS.

Dvě poznámky na závěr:

1) Všechny tyto teploměry jsou určeny na podporu otěhotnění. Aplikace všechny ukazatele vyhodnocují se záměrem vymezit plodné období, aby byla zvýšena šance na početí. Pokud máš ale pravidla symptotermální metody v malíčku, vyhodnocení si upravíš podle sebe, aby ses na něj mohla spolehnout i jako na antikoncepci.

2) Všechny tyto teploměry měří tzv. „waking body temperature“. Není to tedy bazální teplota – tzv. „basal body temperature“, která se měří při symptotermální metodě. Bazální teplota totiž musí být vždy měřena v dutině – v ústech, pochvě nebo konečníku.

Měření cervikálního hlenu

Jak už jsme zmínily v úvodu, druhým projevem těla, který nám dává najevo, že se blíží ovulace nebo jestli už proběhla, je cervikální hlen.

Jaké druhy hlenů a kdy je pozorujeme, si můžeš přečíst v článku Rozumíš svojí vagině?

Při symptotermální metodě hodnotíme jeho vzhled, konzistenci, pocit v rodidlech (nebo v kalhotkách). Pro spoustu žen je ale jejich hlen nečitelný, nedokáží rozlišit jeho druhy od sebe navzájem. Nebo mají nepravidelné cykly a orientovat se v cyklu dlouhém např. 60 dnů už vyžaduje velkou dávku odhodlání. A tak vznikl:

kegg

Kegg je přístrojek, který dokáže rozlišit jednotlivé druhy hlenu tím, že v něm změří hladinu elektrolytů a zaznamená jejich změnu.

V rámci cyklu způsobuje zvýšení estrogenu změnu hladiny elektrolytů v cervikálním hlenu. Kegg používá osvědčenou a přesnou technologii měření k detekci plodného období a hormonálního přechodu z dominance estrogenu na progesteron, který přichází s ovulací. Během krátkého testu kegg používá velmi nízké elektrické impulsy ke snímání toho, jak cervikální hlen tyto impulsy ovlivňuje. Prostřednictvím této přesné technologie snímání může kegg pomoci předpovědět, že nastává plodné období. Fyzika prostě. 😀

V praxi to probíhá tak, že si přístroj, který designově vychází z venušiných kuliček, vložíš na 2 minuty do vaginy (třeba během večerního čištění zubů). Vajíčko změří vlastnosti hlenu a data zobrazí ve spárované aplikaci v telefonu, kam si můžeš doplnit další údaje o cyklu jako např. bazální teplotu. Easy peasy!

Oficiálně se totiž stejně jako chytré teploměry nedoporučuje používat jako antikoncepce samostatně, ale právě jedině v kombinaci s údaji o tělesné teplotě.

Kegg pořídíš v USA. „Vymyslela“ ho ale Slovenka Kristína Čahojová, i když jen, jak sama říká, vzala technologii, která už fungovala a dala jí cool vzhled. 🙂 Je tedy šance, že do budoucna bude dostupná i u nás.

Pořizovací cena: 275 $
Kde koupíš: https://kegg.tech/

kegg

Tak co, zaujala tě některá z moderních „hraček“? Myslíš, že ze svého smartphonu si budeme brzy řídit i svoji plodnost? Kdo ví. 🙂

Jestli jsi ale „stará konzerva“ jako my, i pro tebe je pořád výběr antikoncepce široký. Všechny aktuálně dostupné metody si můžeš projít v e-booku Moje antikoncepce. Moje volba, který jsme přesně pro tyto účely napsaly. Abys znala kompletní nabídku a z té si pak mohla vybrat takovou, která ti ideálně sedne pod sukni. Než si tam pustíš někoho dalšího. 😉

Víc info najdeš tady: E-book Moje antikoncepce. Moje volba

Inspirující a podporující. Časoprostor pro všechny hledající. Milující relevantní data vedoucí ke kvalifikovanému a svobodnému rozhodnutí. Respektující, protože se nikdy nenajdou dvě totožné. Proměňující se v různých fázích svého cyklu vývoje. Využívající v úměrné míře vymoženosti světa. Nebojící se jiného pohledu pod sukni. Uvědomující si, jak podstatné pro život vše dohromady je. Pod sukni nám Peaches se můžeš podívat zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svěřuješ nám své osobní údaje a my PEACHES ti garantujeme, že budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů